Jak je na tom blahobyt Čechů? Na třetině Němců, pětině Američanů

Česká životní úroveň se vůči americké i německé v červenci snížila. Aktuálně dosahuje jen o málo více než jedné pětiny úrovně Spojených států, ukazuje Roklen index blahobytu. Vůči Německu se míra blahobytu oproti červencovému měsíci, kdy byl zaznamenán pokles, opět přiblížila k jedné třetině. Na druhou stranu pokračuje mírné sbližování životní úrovně Čechů a Slováků. 

Za zmíněnými pohyby nestojí změna životní úrovně tuzemských občanů, ta spíše stagnuje. Oproti minulému měsíci byl zaznamenán mírný pokles blahobytu v Německu, tudíž se životní úroveň českého národa tomu německému mírně přiblížila. Aktuální míra blahobytu v České republice dosahuje 32,36 % úrovně v Německu.

Jelikož v poslední době rostou v USA mzdy rychleji než měsíční nájmy na bydlení, blahobyt Američanů se i nadále zvyšuje a té české se vzdaluje čím dál tím více. Od doby, kdy začal být index vypočítáván, se vlastně ani v jednom měsíci nepodařilo České republice Spojeným státům přiblížit. Ačkoli dosahovala česká míra blahobytu v prvním čtvrtletí více než jedné čtvrtiny té americké, aktuálně je to pouze 21,38 %.

V případě srovnání s našimi sousedy pod Tatrami dosahuje česká míra blahobytu dle Roklen indexu úrovně 165,25 %. Slovensko se tak svém většímu bratrovi opět mírně přiblížilo o necelé dva procentní body.

 

Míra blahobytu České republiky v porovnání s jednotlivými státy – srpen 2016

Slovensko 165,25 %
Německo 32,36 %
USA 21,38 %

Zdroj: Roklen Research

Míra blahobytu České republiky v porovnání s jednotlivými státy – červenec 2016

Slovensko 167,12 %
Německo 31,29 %
USA 22,77 %

Zdroj: Roklen Research

O Roklen indexu blahobytu

Roklen index blahobytu byl sestaven finanční skupinou Roklen za účelem porovnání životních nákladů ve vybraných zemích na základě zjednodušeného koše zboží a služeb. Tento koš byl inspirován šesti nejvíce vyhledávanými položkami za účelem porovnání cen ze srovnávacího internetového webu www.humuch.com.

Výstupem indexu je procentní vyjádření blahobytu v České republice vzhledem k porovnávaným zemím (Německo, USA, Slovensko). Index tudíž vyjadřuje, kolik si toho může občan České republiky dovolit za svůj měsíční disponibilní příjem po zdanění vzhledem k občanům srovnávaných zemí. Základem pro srovnání se stala velikost reprezentativního koše, který lze pořídit za průměrnou měsíční disponibilní mzdu po zdanění.

Reprezentativní koš je složen z následujících položek: měsíční nájemné za jednopokojový byt v centru města, měsíční platba za internet, 1 litr benzínu, 1 kg banánů, 1 porce cappuccina v restauraci a cena za 6 km jízdy taxislužbou. Váhy měsíčního nájemného a měsíční platby za internet byly vypočteny v procentním vyjádření k měsíčnímu příjmu. Váhy zbylých položek byly určeny na základě přepočtených vah spotřebního koše pro výpočet indexu spotřebitelských cen Českého statistického úřadu platné od roku 2012.

Ceny jednotlivých položek reprezentativního koše jsou zprůměrované ceny pro tři největší města porovnávaných zemí. V případě Slovenské republiky se jedná pouze o data ze dvou největších měst – Bratislava a Košice.

Data pro tento reprezentativní koš jakožto i pro průměrnou měsíční disponibilní mzdu byla čerpána z internetového webu www.numbeo.com, za jejichž správnost finanční skupina Roklen neručí. Data jsou pro účely indexu aktualizována jednou měsíčně.

TIP: Jak silně je česká koruna podhodnocena vůči euru či americkému dolaru? Sledujte nový Roklen index síly koruny.

Newsletter