Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Jak odstranit řecký dluhový zátaras? Chce to spolupráci!

Drama stále nekončí. Ministři financí eurozóny se před dvěma týdny dohodli na klíčových bodech budoucí dluhové asistence Řecku. To nutně potřebuje úlevu, podle World Economic Forum totiž v červenci nebude bez cizí pomoci schopné zaplatit splátky ve výši 7,4 miliardy eur.

Hlavní body, které byly dohodnuty na Maltě 7. dubna, je snížení výdajů na důchody v roce 2019 a snížení počtu nedaňových položek v roce 2020. Obě tyto opatření by měla zlepšit fiskální bilanci o jedno procento řeckého HDP.

Trojice vyjednávačů v podobě Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) musí stále finalizovat novou dohodu a nejpozději v červnu ji prezentovat euroskupině. Poté by mělo následovat kolečko řeckou legislativou, které zajistí, že podle dohody bude (vyjma dluhových splátek) ročně tzv. primární přebytek činit 3,5 procenta HDP, a to minimálně do roku 2020. A to se už i povedlo. Nejnovější data sebraná řeckým statistickým úřadem ukázala, že primární přebytek za 2016 dosáhl dle metodiky ESA 2010 3,9 % HDP.

Předseda řecké vlády Alexis Tsipras se ale nechal slyšet, že návrh k hlasování v parlamentu nepředloží , pokud nedostane slib o odpuštění části dluhu. V této věci však existuje mezi stranami značná neshoda. Věřitelé totiž naopak chtějí prvně odhlasované přijetí podmínek řeckým parlamentem, a poté až jednání o výši dluhu.

K podmínce 3,5% primárního přebytku se ve středu vyjádřila na konferenci ve Washingtonu i šéfka MMF Christine Lagardeová. Ta zdůraznila neschopnost Řecka dosáhnout takto vysokého přebytku. Podle zprávy MMF je ve střednědobém horizontu možný přebytek jen okolo 1,5 procenta.

Světová ekonomika v nebezpečí. Dluhová lavina je neúprosná

Lagardeová uvedla, že nejzadluženější evropský stát udělal v reformách pokrok, nicméně dluh prý není stále dlouhodobě udržitelný. „Analýza udržitelnosti řeckého dluhu musí být provedena na základě reálnější předpovědi, než byla doposud,“ řekla ekonomka.

Pokud MMF nebude ochoten podpořit další financování dluhu, mohlo by to pro jihoevropský stát znamenat další problémy. Německo a Nizozemsko se už totiž jasně vyjádřily, že bez podpory MMF se pomoci nebudou účastnit.

Tsipras a jeho NE radikálnímu snížení důchodů. Nabízí alternativu

Důležitým faktorem mohou být zářijové volby do německého parlamentu. Němci jsou k otázce řeckého dluhu velice citliví. Lze tedy očekávat, že ministr financí Wolfgang Schӓuble bude s dluhovým odpuštěním souhlasit jen do té míry, aby to vyhovovalo i Mezinárodnímu měnovému fondu.

Řecký premiér si tak na domácí scéně zachovává obraz obětního beránka. Podle jeho slov mají německý ministr financí i MMF „nesmyslné požadavky“ a navíc se prý ostatní řecké politické strany snaží podkopat stabilitu vládnoucí koalice.

Newsletter