Pro každého, kdo sleduje kurz koruny proti euru na denní bázi, to je malý hlavolam. Přibližně od konce prvního kvartálu roku 2023, od momentu, kdy kurz dosáhl svého dlouhodobého minima, došlo ke změně chování tohoto měnového páru. V souladu s učebnicovou teorií začala v době, kdy Česká národní banka skončila svou kampaň zvedání úrokové sazby, oslabovat. Je však zajímavé, že proces návratu na rovnovážnou hladinu nenastal až v okamžiku prvního snížení, které se uskutečnilo před koncem minulého roku, ale probíhal s velkým předstihem. Sice velmi pozvolně, ale s velkou volatilitou v porovnání s trendem. Takové chování je zpravidla výsledkem zvýšené opční aktivity. Odkud se však větší množství opcí vzalo?
Poté, co se zvedly krátkodobé úrokové sazby v reakci na inflační vlnu, nastalo oživení peněžního trhu. Krátkodobá depozita, money market fondy a spořicí účty zažily neobyčejný zájem ze strany střadatelů. Banky zareagovaly poměrně promptně širokou nabídkou v tomto segmentu. Mezi produkty se začaly objevovat nabídky „vylepšených“ depozit, které střadateli nabízely výnos o několik desítek bazických bodů vyšší než na obyčejném depozitu. Tento extra výnos je však kompenzován zvýšeným rizikem. Investor si společně s nákupem depozita pořizuje prodanou FX opci, za což inkasuje premium, které se rovná přesně navýšení výnosu. V případě několikaměsíční korunové úložky je nejvhodnější opcí call EUR put CZK, v případě eurového depozita je to opce obrácená. Podobné produkty nabízejí už rok všechny tuzemské banky pod různými jmény jako „prémiové“ depozitum nebo FX depozitum a je o ně značný zájem. Tento produkt má spoustu zajímavých vlastností, nás však zajímá pouze to, co se stane s prodanými opcemi. Ty skončí na forexovém trhu. Zde je tedy možný zdroj opčních kontraktů, po kterém pátráme.
Tomuto scénáři také nahrává čtvrteční skok kurzu koruny nad hranici 25,00 za euro. Tato hodnota dlouhou dobou odolávala. Prohlášení ČNB po jejím zasedání bylo sice více holubičí, než se čekalo, avšak ne tak aby to opodstatnilo čtvrteční skok. Ten byl pravděpodobně způsoben nahromaděním opčních kontraktů se „strike price“ 25,00. Tato úroveň zpočátku působila jako bariéra v růstu, ale po jejím bleskovém překročení bude nejspíše silnou podporou.“ Vylepšená“ depozita pravděpodobně neztratí na popularitě, a proto můžeme očekávat podobné chování kurzu jako doposud, avšak posunuté o padesát haléřů výše. Důležité bude také nadále analyzovat trh z pohledu opčních kontraktů.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0792 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,03 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0725 do 1,0836 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,25 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,40 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,07 až 25,30 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,23 do 23,55 USDCZK.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView