Japonská ekonomika překvapila silným růstem

AKTUALIZOVÁNO – Japonská ekonomika překvapila v letošním prvním čtvrtletí výrazným růstem. Třetí největší světová ekonomika rostla v celoročním přepočtu o 1,7 procenta, zatímco analytici podle agentury Bloomberg počítali s růstem jen o 0,3 procenta. Japonská ekonomika tak vzrostla nejrychleji za rok

Proti předchozímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,4 procenta a překonal tak očekávání analytiků, kteří odhadovali zvýšení o 0,1 procenta. Růst HDP za loňské čtvrté čtvrtletí byl revidován na 1,7 procenta z 1,1 procenta.

Soukromé investice, jež mají na růstu podíl až 60 procent, se zvýšily jen o půl procenta. V předchozím čtvrtletí se snížily o 0,8 procenta. Veřejná poptávka rostla o 2,6 procenta. Klesly ale firemní investice a výdaje domácností.

Bývalý japonský ministr financí Eisuke Sakakibara uvedl, že čtvrtletní výsledky ekonomiky potvrzují jeho býčí výhled. „Čekal jsem silný růst, protože ekonomika oživuje. Letos je to pravděpodobné, že se růst bude pohybovat kolem jednoho procenta, k oživení dochází poměrně hladce,“ dodal Sakakibara. Nedávné posílení jenu a oživení cen ropy způsobilo, že podniky jsou méně ochotné investovat nebo zvyšovat mzdy.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahemJak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! – CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter