Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Japonsko schválilo rekordní rozpočet

Japonská vláda dnes schválila rozpočet pro nový fiskální rok od začátku dubna s rekordními výdaji 96,3 bilionu jenů (19,5 bilionu Kč). Díky růstu příjmů ale bude moci vláda třetí rok po sobě snížit rozpočtový deficit a spolu s ním i emise nových dluhopisů, jimiž tyto schodky kryje.     

Dnešní rozpočet je třetí pro premiéra Šinzóa Abeho, který se od roku 2012 snaží obnovit ekonomický růst, ukončit deflaci a zároveň zastavit růst zadlužení. Japonsko má nejvyšší veřejný dluh z vyspělých průmyslových zemí, jehož výše je v poměru k ročnímu výkonu ekonomiky více než dvojnásobná. Abeho vládní koalice má v obou komorách parlamentu většinu, takže přijetí rozpočtu v parlamentu je víceméně formalitou.     

Výdaje překonávají plán 95,9 bilionu jenů pro tento fiskální rok a odrážejí zejména zvýšení sociálních výdajů a nákladů na armádu. Příjmy by ale podle vlády měly vzrůst na 54,5 bilionu jenů, což by bylo maximum za 24 let. Emise státních dluhopisů se mají v nadcházejícím roce snížit na šestileté minimum 36,9 bilionu jenů a nejnižší za šest let bude i jejich podíl k výdajům, který klesne na 38,3 procenta.    

Japonsko nadále v problémech 

Abe uvedl, že vláda v novém fiskálním roce směřuje ke splnění jeho slibu snížit primární rozpočtový deficit, který nezahrnuje obsluhu dluhu, na zhruba tři procenta HDP, tedy polovinu úrovně roku 2010/11. Zlepšení je do značné míry důsledkem zvýšených příjmů z daní z firemních zisků, jimž za Abeho svědčí mimořádně uvolněná měnová politika. Vláda plánuje dosáhnout vyrovnání rozpočtu do roku 2020/21.

Ministr financí Taró Aso ale dnes prohlásil, že pokud má být vyrovnaného rozpočtu dosaženo, musí Japonsko podstoupit zásadní reformy jak co do výdajů, tak na poli daňových příjmů. Dodal, že splnit tento cíl bude mimořádně obtížné.     

Abeho vláda v dubnu zvýšila daň z obratu na osm procent z předchozích pěti, třetí největší ekonomiku světa to ale srazilo do recese. Vláda proto odložila další plánované zvýšení daně z obratu na deset procent o rok a půl na duben 2017. V novém roce čeká Tokio růst ekonomiky o 1,5 procenta.     

Sociální výdaje, které jsou největší rozpočtovou položkou a rostou především kvůli stárnutí obyvatelstva, se mají podle plánu zvýšit o bilion jenu na rekordních 31,5 bilionu JPY. Výdaje na obranu se zvýší na nové maximum téměř pět bilionů jenů. Abeho vláda se tím snaží reagovat na rostoucí vojenskou moc Číny.

Newsletter