Japonsko se vymanilo z recese, celoročně na nule

Japonská ekonomika vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí v celoročním přepočtu o 1,5 procenta. Dnešní konečné údaje vládních statistiků potvrdily, že třetí největší ekonomika světa se vymanila z recese, byly ale zřetelně slabší, než původně odhadnutý výkon 2,2 procenta. Za celý rok 2014 vykázalo Japonsko nulový výkon po růstu o necelá dvě procenta v předešlých dvou letech.     

V mezičtvrtletním srovnání stoupl hrubý domácí produkt ve čtvrtém kvartále o 0,4 procenta proti původně udávanému tempu 0,6 procenta. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters odhadovali v průměru celoročně přepočtený růst na 2,2 procenta a mezičtvrtletní tempo 0,6 procenta.     

Slabší výkon proti původním odhadům vykázaly zejména firemní výdaje. Kapitálové výdaje firemního sektoru klesly mezičtvrtletně o 0,1 procenta namísto původně uváděného růstu tímtéž tempem.     

Čeká nás další změna v politice BoJ? A co na to Nikkei?

V předešlých dvou kvartálech japonská ekonomika klesala, zejména kvůli rozhodnutí vlády zvýšit daň z obratu loni v dubnu z pěti na osm procent. Soukromá spotřeba představuje zhruba 60 procent japonské ekonomiky a zvýšení daně z obratu, které mělo snížit vysoký rozpočtový deficit, ji podle očekávání podkopalo.     

Na konci roku už ale soukromá spotřeba oživila. Spotřebitelské výdaje se zvýšily o 0,5 procenta, více, než uváděly předběžné údaje.    

Premiér Šinzó Abe nastoupil do čela země na konci roku 2012 s programem razantního ukončení dvou desetiletí deflace a slabého růstu. Japonská centrální banka za tím účelem pumpuje do ekonomiky pomocí nákupů dluhopisů biliony jenů, dosáhnout vytyčené dvouprocentní míry inflace se jí ale stále nedaří. Abeho vláda se snaží ekonomiku povzbudit zvýšenými výdaji a reformami, loni ale dala přednost ohledům na rozpočet, což ekonomiku opět oslabilo. 

Goldman Sachs o revoluční změně v chování japonských firem

Newsletter