RoklenFx: Japonský jen a možnost obratu v Evropě

Klíčové body

  • Japonský jen oslabil od začátku roku proti dolaru o více než 30 %. Tlak na tamní centrální banku sílí.
  • Koruna se stále díky intervencím pohybuje okolo 24,50 koruny za euro. Problémem může být schodek obchodní bilance i státního rozpočtu.
  • Cena plynu a elektřiny klesá, což bude dobrou zprávou pro euro, ale i další evropské měny.
zdroj: Unsplash

Pondělní obchodování se neslo v příjemném risk-on naladění. Americké akcie reprezentované indexem SP500 přidaly slušná 2 procenta. Americký dolar mírně oslabil. Poměrně velké napětí panuje na páru USD/JPY. Úrokový diferenciál je zde nejvyšší ze všech vyspělých měn, avšak japonský jen oslabil od března letošního roku již o neuvěřitelných 30 procent. Proto se očekává grandióznější intervence japonské centrální banky. Menších „akcí“ jsme už byli svědky minulý měsíc. Neměly podstatnější a dlouhotrvající vliv.

„Nebezpečnou“ hranici pro všechny spekulující na posílení dolaru si trh stanovil na úrovni 150 jenů za dolar. Při kurzu 148,7 jsme už blízko a podstatnější upuštění z 1,3 bilionu USD devizových rezerv japonské centrální banky je stále pravděpodobnější. Japonský premiér a šéf centrální banky ještě nedávno vyjadřovali podporu současnému směřování tamní měnové politiky, a to i přes sílící vlnu kritiky. Podle ní současné nastavení měnové politiky přispívá oslabování jenu. Avšak během úterý ministr financí Suzuki zdůraznil, že situaci okolo jenu bedlivě sledují a jsou připraveni v nutném případě dostatečně rychle jednat.

Česká koruna kosmeticky posílila z úrovně 24,59 na úroveň 24,57. Zde je problém opačného ražení. ČNB intervenuje velmi konzistentně a drží kurz na relativně silných úrovních v porovnání s ostatními středoevropskými měnami. Další podstatnější posílení koruny, které by přicházelo v úvahu z důvodu risk-on nálady, je tedy velmi silně tlumeno. Trhy velmi ostře sledují čísla o obchodní bilanci a vládním deficitu. Obě hodnoty jsou naprosto katastrofické a měnové intervence ČNB jsou tak velmi riskantním podnikem. Nepříznivé hodnoty makroekonomických ukazatelů v ČR povedou k poklesu zájmu českou korunu, což vytvoří tlak na velikost objemů devizových intervencí s účelem udržení kurzu okolo současných hodnot. Výše devizových rezerv je však zatím dostatečná.

Za normální situace se zde nezabýváme komoditními trhy, avšak Evropskou unií hýbe energetická krize. Ta ovlivňuje každý aspekt ekonomického života, finance nevyjímaje. Koncem minulého týdne začaly klesat spotové ceny zemního plynu a elektřiny. Ty první se obchodovaly bezpečně kolem 70 EUR/MWh, ceny elektřiny mezi 100 a 200 EUR/MWh. Tento pokles vyvolává velký otazník pro každého, kdo tyto trhy sleduje. Může se jednat o krátkodobý výkyv, ale také je docela možné, že intervence evropské administrativy na zastropování cen obou komodit vykonaly svou práci. Taktéž čísla o zaplněnosti plynových zásobníků napříč Evropou vypadají velmi optimisticky. Je dost dobře možné, že se nacházíme na zlomovém bodu pro tyto trhy a ceny plynu a elektřiny by už nemusely růst. Na obhájení tohoto názoru zde nemáme prostor, avšak je-li pravdivý, jeví se kurz EUR/USD a další evropské měnové páry jako velmi zajímavá příležitost.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9739 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 112,20 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9672 do 0,9806 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,56 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 25,22 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,52 až 24,60 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 25,03 do 25,41 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter