Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Japonský jen na 6letých minimech, euro klesá nejvíce v historii

Bezprecedentní politiky kvantitativního uvolňování šéfa Bank of Japan Harukiho Kurody a prezidenta ECB Maria Draghiho mají za následek, že japonský jen klesá na téměř 6letá minima a euro prožívá nejdelší týdenní sekvenci ztrát v historii.   

Bloomberg Dollar Spot Index mapující sílu americké měny v porovnání s 10 jejími hlavními protějšky se dostává na 14měsíční maximum na pozadí vyhlídek na zvýšení úrokových sazeb v USA a před zveřejnění dat z amerického trhu práce. Japonská měna je nastavena na kontinuální 4týdenní pokles, poté co japonská centrální banka sdělila, že bude pokračovat ve svém bezprecedentním stimulačním plánu. Euro prudce klesá, protože Evropská centrální banky včera nečekaně dále snížila svou hlavní refinanční sazbu na rekordní minima a oznámila nákupy cenných papírů krytých aktivy.

„Rozdílná politika centrálních bank mezi Japonskem a USA spolu s poklesem eura pomohl oslabit jen,“ řekl Daisuke Karakama, hlavní tržní ekonom Mizuho Bank v Tokiu. „Očekávám, že japonský jen otestuje úroveň 108 na konci příštího týdne.“

Jen klesl o 0,1 procenta na 105,438 jenu za dolar, poté co se dotkl hranice 105,71, nejslabší úrovně od října 2008. Euro klesá o 0,1 procenta na 1,29495 dolaru, poté co se včera ocitlo na 1,2920, nejníže od července 2013. Měna klesla již o 1,5 procenta v tomto týdnu a míří za osmým týdnem poklesů za sebou, nejdelší sekvenci ztrát v její historii.

Česká koruna nečekaně propadla vůči dolaru, a ocitá se tak na svých 4,5letých minimech 21,31 koruny za dolar. To není dobrou zprávou pro ty, jež plánují dovolenou v USA. Vůči euru však koruna nadále posiluje a dostává se na úroveň 27,587, což zlevní případnou dovolenou u našich sousedů na Slovensku.

Newsletter