Japonský Nikkei zahájil měsíc stylově: „Sell in May“

Japonský index Nikkei zahájil nový měsíc i týden poklesem, a to o výrazných 3,11 procenta na 16 147,38 bodu​. Doslova stylově se tak řídil pravidlem „Sell in May.  Japonské ztráty by se mohly rozšířit v celém regionu. Trhy v Číně, Hong kongu, Tchaj-wanu, Singapuru a Malajsii jsou dnes ale kvůli svátku zavřené.

Josef Němý z Komerční banky uvedl, že japonský jen za poslední dvě seance zpevnil skoro o pět procent, což sráží akcie tamních exportérů, například akcie Toyota Motor zlevnily o 3,2 procenta. Zlevnily také akcie Hondy a Nissanu.

Index Nikkei v úvodu obchodování odepisoval více než čtyři procenta. Ještě ve čtvrtek ztratil 3,61 procenta poté, co Bank of Japan překvapila trhy tím, že nezměnila úrokové sazby. Mnozí investoři a ekonomové přitom spekulovali, že banka naopak posílí své nákupy aktiv, zvýší negativní úrokovou sazbu na vklady komerčních bank u centrální banky nebo jinak rozšíří svoji současnou, již obrovskou měnovou aktivitu. V pátek se v Japonsku kvůli svátku neobchodovalo.

Z japonské ekonomiky dnes přišla zpráva, že výrobní PMI podle finálních čísel v dubnu kleslo na 48,2 bodu z březnových 48 bodů. To je nejnižší hodnota od ledna 2013. Prodeje vozidel v Japonsku v dubnu rostly o 7,2 procenta po poklesu o 3,2 procenta v březnu.

 

Newsletter