Je libo „sýrový“ dluhopis?

Pokud jste fanouškem dluhopisů, ale ty státní vás zrovna „netankují“, musíte zabrousit do oblasti těch firemních. V tomto segmentu se angažují jak velcí hráči, tak především ti menší, kteří mají horší přístup k běžným formám bankovního financování.

Přesně to je případ malých italských podniků, jejichž napojení na bankovní úvěry je od doby poslední krize velice nákladné. Na dluhopisovém trhu je tak možné narazit na různé zvláštnosti, a to jak na dluhopis krytý vínem nebo například sýrem. Právě „sýrový“ bond je poslední novinkou, na kterou můžete v Itálii narazit.

Společnosti 4 MAdonne Caseificio dell‘Emillia se podařilo navýšit svůj kapitál o zhruba 6 milionů euro, a to prostřednictvím emise dluhopisů krytých parmezánem. Dodatečně získané zdroje mají prýt být použity na rozšíření výrobních zařízení, které má přispět k celkovému posílení výstupu společnosti vyrábějící oblíbený druh sýra. Dluhopis má nastavený roční fixní kupon o velikosti 5 % a jeho splatnost je datována na leden 2022.

Itálie je pověstná velkým množstvím (cca 95 % všech podniků vypadá přesně takto) malých rodinných podniků s ne více než deseti zaměstnanci. Problémem je, že během krize se tyto firmy dostaly do potíží, které jim nedovolovaly splácet jejich půjčky. Masivní vlna úvěrových defaultů se tak nutně projevila v rozvahách italských bank, které se s jejich likvidací potýkají v podstatě do dnes.

Šéf financí O2: Otáčíme trend a investujeme do budoucnosti

Newsletter