Je to tam! Spokojená Wall Street a třetí den zisků

Americké akcie obhájily již třetí den zisků. Ve čtvrtek skončily hlavní indexy v mírném plusu s tím, a to i přesto, že většina trhu netrpělivě vyčkává na zítřejší data z trhu práce. V odpoledních hodinách ministerstvo práce ohlásí tvorbu nových pracovních míst. Predikce pracují se 193 tisíci novými místy oproti předchozím 151 tisícům. Spekuluje se, že výsledek by mohl být lepší, čemuž napověděla středeční data agentury ADP, jež ukázala +214 tisíc oproti predikci na 185 tisících.

Ještě před zítřejšími daty si index S&P 500 polepšil o 0,35 %, aby zakončil na 1993,4 bodech. Dow Jones si připsal  0,35 %, což odpovídá 16 943,6 bodům. Technologický Nasdaq povýšil o 0,09 % a zastavil se tak na 4707,4 bodech. Pozitivně se vyvíjel segment energetiky.

Černá komodita nejprve posílila, ovšem poté spadla. Během dne přišla zpráva o tom, že ropovod největší ruské ropné společnosti Rosněfť do Číny poškodil výpadek proudu. Závada by ale měla být do 24 hodin odstraněna, uvedla firma.

„Vypadá to, že ropu stále méně ovlivňují zprávy a údaje ukazující na pokles cen, včetně posledních údajů o rapidním růstu zásob,“ řekl agentuře Reuters Vikas Dwivedi z firmy Macquarie Capital. Podle něj je ale nynější oživení zřejmě stále předčasné a ceny se vrátí k úrovni kolem 30 dolarů.

V posledních dnech k oživení cen nejvíce přispívá snaha některých velkých producentů o spolupráci na omezení těžby. V polovině února se Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar předběžně dohodly na zmrazení těžby na lednových úrovních, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů.

Co se týče ekonomických dat, zveřejněn byl index ISM sektoru služeb, která naopak ukázal lehké zhoršení na 53,4 bodů. Americké průmyslové objednávky pak v lednu skončily meziměsíčně +1,6 % při očekávání 2,1 %.

Dolar vůči euru oslabil. V závěru dnes se pár obchodoval na 1,096 EURUSD.

Newsletter