Jestřábi a holubice? Prognóza plněna bez výjimky, řekl Rusnok

Prognóza ČNB je plněna bez výjimky, včetně vývoje kurzu. Pokud tomu tak bude i nadále, vyšších sazeb se pravděpodobně dočkáme ve třetím čtvrtletí, řekl během tiskové konference guvernér ČNB Jiří Rusnok. Vyvrátil tak možné zdání o „střetu“ jestřábů a holubic.

Hlavní část konference byla poměrně jasná. Rusnok zopakoval, že ukončení kurzového závazku bylo prvním krokem návratu měnových podmínek k normálu. Zaznělo také, že zvyšování sazeb, na které se aktuálně soustřední celý trh, bude podmíněno vývojem všech klíčových makroekonomických veličin včetně kurzu.

Bankovní rada dále vyhodnotila rizika stávající prognózy inflace na horizontu měnové politiky jako mírně proinflační, přičemž sám Rusnok na konferenci vyzdvihl, že jde opravdu jen o lehká rizika.  Banka v tomto směru vycházela z proinflačních rizik, jako je rychlejší růst domácí ekonomické aktivity a mezd a možný vliv uzavírání korunových pozic investorů spekulujících na další posílení české měny. K protiinflačním faktorům pak podle ČNB patří především nižší ceny ropy.

Na základě toho Rusnok zdůraznil, že s ohledem na stávající prognózu a bilanci jejích rizik je pravděpodobné, že ke zvýšení sazeb přistoupí ČNB v souladu s predikcí, tedy poprvé již během třetího čtvrtletí 2017 a poté v průběhu příštího roku.

Jestřábi a holubice? Všichni se držíme prognózy

Během tiskové konference zároveň padla otázka ohledně možného „střetu“ jestřábů a holubic. Ta se týkala minulého týdne, kdy celkem tři členové bankovní rady ČNB – Marek Mora, Vladimír Tomšík a sám Rusnok – uvedli, že pokud by koruna i nadále posilovala, mohlo by to oddálit krok zvýšení úrokových sazeb. I přes tato tvrzení se však bankovní rada stále drží prognózy tohoto kroku ve 3Q 2017, což dnes jasně potvrdila. Mnohým by tak mohlo připadat, že ostatní členové rady – vedle výše zmiňovaných tří – jsou mnohem více jestřábí. 

Rusnok na to odpověděl, že dilematem stávající situace je to, nakolik se utažení měnových podmínek odehraje přes kurz a nakolik přes vyšší sazby. Zároveň ale zdůraznil, že aktuální prognóza se naplňuje bez výjimky. Rada tak došla k závěru, že pokud se budou i nadále naplňovat veškeré parametry, krok odpoutání sazeb od technické nuly by měl opravdu proběhnout ve třetím čtvrtletí.

Zároveň však guvernér podotkl, že pokud by nastalo náhlé a razantnější posilování kurzu koruny, mohly by se vyšší sazby oddálit. Zatím se však tak neděje, fundamenty jsou v souladu s prognózou, včetně vývoje kurzu, tudíž se bude postupovat podle „plánu“. Na druhou stranu Rusnok upozornil, že se stále pohybujeme na bázï pravděpodobnosti.

Koruna silnější

V návaznosti na Rusnokova slova se kurz koruny vydal cestou posílení krátce pod 26,18 za euro. Po skončení tiskové konference ČNB již konsoliduje mezi 26,20 a 26,19 EURCZK.

 

Newsletter