Meziroční inflace po osmi měsících poklesu v říjnu znovu vzrostla. Nyní na úroveň 8,5 %. Hlavním důvodem je vliv úsporného balíčku z loňského podzimu. Centrální banka se dál prezentuje jestřábím stylem a domníváme se, že tento postoj jen tak neopustí. Na vyšší inflaci reagovala koruna posílením. Tuzemská měna má však stále tendenci oslabovat vůči euru. Není tedy překvapení, že se včera pohybovala ještě na slabších úrovních než v pátek ráno před zveřejnění inflace.
Český statistický úřad v pátek zveřejnil míru meziroční inflace za měsíc říjen. Ta oproti září vzrostla z 6,9 % na 8,5 %. Trhy výraznější navýšení očekávaly, například podzimní prognóza ČNB počítala s nárůstem na 8,3 %. Největším tahounem meziroční cenové hladiny byla statistika. Meziroční inflace o rok dříve, v říjnu 2022, byla relativně nižší kvůli úspornému tarifu pro domácnosti, kdy cena elektřiny uměle klesla. Meziroční inflace v říjnu 2023 tím pádem vychází z relativně nižší srovnávací základny. Podle Pavly Šedivé z ČSÚ by bez započítání tohoto vlivu meziroční cenový růst v říjnu činil 5,8 %.
V meziměsíčním srovnání ceny rostly o 0,1 %. Právě z meziměsíčního hlediska vše nasvědčuje tomu, že dezinflace pokračuje. Nejvíce zlevňovaly nealkoholické nápoje, elektřina, plyn a ostatní paliva. Naopak oproti září dál zdražovalo odívání, obuv nebo potraviny. Přestože meziměsíčně potraviny zdražily, v meziročním srovnání růst cen potravin klesl ze zářijových 5,4 % na současných 3,2 %. A na statistiku meziroční inflace působí právě potraviny ze všech položek nejvýrazněji protiinflačně.
Říjnová inflační čísla na rozhodování České národní banky asi zase tak velký vliv mít nebudou. Meziroční cenová hladina byla jen o dvě desetiny procentního bodu vyšší, než bylo očekávání banky. Do konce roku by pak měla inflace klesnout na 7 %, což je stále dosažitelná meta. I přesto, že trhy už nějakou dobu zaceňují postupné snižování sazeb, pravděpodobnost stability sazeb do konce roku je vysoká. Prosincové snížení sazeb o čtvrt procentního bodu zcela vyloučit nemůžeme, jestřábí rétorika patrná například ze zápisu z posledního zasedání ČNB však více nehrává prvnímu navýšení až na začátku příštího roku. Pro centrální banku bude klíčový vývoj inflace do konce roku a především lednové přecenění, se kterým se pojí velká míra nejistoty. Ostatně i aktualizovaná prognóza v sobě má alternativní scénář nad očekávání většího lednového přecenění vedoucího k variantě vyšších sazeb po delší dobu oproti základnímu scénáři.
Z dlouhodobého hlediska přetrvávají rizika slabší koruny. Přestože Fed i ECB jsou pravděpodobně na vrcholu svých úrokových cyklů, snižování sazeb ze strany ČNB povede k zúžení úrokového diferenciálu mezi korunou a dolarem i korunou a eurem. I přesto se koruna dokáže krátkodobě dostávat na silnější úrovně. V pátek se během brzkých ranních hodin tuzemská měna obchodovala kolem úrovně 24,55 EURCZK. Po zveřejnění inflace, která přece jen dopadla lehce nad očekávání, koruna posílila až pod úroveň 24,45 EURCZK. Korunové zisky však byly smazány během několika hodin. Pondělí nám přineslo návrat koruny do rovnovážného stavu nastíněném v posledních týdnech, když se vůči evropské společné měně obchodovala na silnějších úrovních nad 24,60 EURCZK.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0706 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,58 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0620 do 1,0740 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,56 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,94 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,44 až 24,67 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,81 do 23,19 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME