JP Morgan: Velký neznamená složitý ani rizikový

Až do ledna letošního roku se nestalo, že by jedna banka měla potřebu doporučovat své konkurenci rozdělení na více menších společností. Bariéry v tomto směru zbořila až americká investiční banka Goldman Sachs, která v rámci své analýzy doporučila JP Morgan rozdělení na čtyři separátní části. Goldmani jsou přesvědčeni, že by tento krok napomohl nejen akciím konkurenta, ale taktéž by zkvalitnil poskytované služby.

V návaznosti na toto prohlášení požádala agentura Bloomberg tiskové oddělení JP Morgan o vyjádření. Požadavek však zůstal nevyslyšen. Teprve až dnes, po více jak třech měsících, promluvil otevřeně výkonný ředitel JP Morgan Jamie Dimon.

Goldman Sachs: Je čas rozdělit JP Morgan

Ve svém dopise klientům Dimon otevřeně prohlašuje, že velikost nemusí nutně znamenat větší rizikovost. „Naše banka není konglomerát separátních a nesouvisejících společností. Operujeme jako jeden celek poskytující klientům finanční služby. Velikost naší banky nutně neznamená složitost. Naše momentální struktura a fungování klientům vyhovuje,“ přepisuje ředitelova slova server CNBC.

Vyjma spekulací ohledně velikosti banky se Dimon vyjádřil i k otázce možné krize. Dle jeho názoru bude mít tato událost, až na ni opravdu dojde, nevyhnutelný dopad na finanční trhy. Mezi možné „rozbušky“ propadu pak zařadil například geopolitické problémy, propastný pád komodit či neuváženě rychlé zvýšení amerických krátkodobých sazeb.

„Spoušť další krize nebude stejná jako u té poslední. Jisté však je, že krach jednou opět přijde. I když na tuto událost musíme být neustále připraveni, doufám, že skutečná krize je stále na hony daleko,“ řekl výkonný ředitel.

Posledním tématem dopisu byl vývoj akcií JP Morgan. V tomto směru Dimon uznal, že za posledních pět let nebyl výkon nijak zvlášť působivý. Na vině jsou především nová právní a regulatorní opatření, společně s nejistotou, jak se tyto oblasti budou vyvíjet dál do budoucna. Právě JP Morgan je totiž bankou, která čelí mnohem přísnějším kapitálovým požadavkům, než její konkurenti. Všechny tyto aspekty dohromady pak můžou za to, že jsou valuace banky mnohem nižší, než u ostatních amerických bank.

Fed přiostřuje, JPMorgan prý chybí 22 mld. dolarů

Další adept na rozdělení. Na řadě je BoA

Newsletter