JPMorgan ve 2Q – nižší zisk i výnosy na slabším obchodování, stále však nad odhady

(Doplněno 13:30) Další z amerických bankovních obrů, JPMorgan dnes navázala na vcelku úspěšně zahájenou výsledkovou sezónu. Čísla o hospodaření bankovních titulů za 2Q zatím charakterizuje meziroční pokles zisku, ovšem stále mírný natolik, aby konečný výsledek předčil odhady analytiků.

Zisk v přepočtu na akcii dle reportu JPM klesl z 1,60 USD před rokem na 1,46 dolaru, zatímco celkové výnosy se snížily na 25,3 miliardy dolarů z 25,96 mld. USD. Konsensus o těchto údajích byl nastaven na 1,29 USD a 23,76 mld. USD. Akcie v premarketu rostou o 2,5 %.

Objemem aktiv největší banka ve Spojených státech uvedla, že celkový čistý čtvrtletní zisk dosáhl rovných 6 miliard dolarů, byl tak meziročně o 8 procent nižší.

Banka ve čtvrtletí rozdělila celkem 3 miliardy dolarů zpět mezi akcionáře. 1,5 miliardy obsáhl zpětný odkup akcií, čímž je ponechána kapacita pro zpětný odkup pro období 3Q14 až 1Q15 ve zbývajícím objemu 5 mld. USD. Dále banka navýšila běžnou čtvrtletní dividendu na 0,40 USD na akcii.

V divizi korporátního a investičního bankovnictví dosáhl výnos z obchodování na trzích 4,6 miliardy dolarů, meziročně o 14 % méně. Jeho hlavním zdrojem je obchodování s pevně úročenými aktivy, kde výnos meziročně klesl o 15 % na 3,5 mld. USD, dle banky v důsledku historicky nízkých úrovní volatility a slabší aktivity napříč produkty. Výnos z obchodování s akciemi se meziročně snížil o desetinu na 1,2 mld. USD, za poklesem stojí především slabší obchodování s deriváty.

JPMorgan v květnu investory varovala, že lze očekávat ve druhém čtvrtletí pokračující slábnoucí objemy obchodování na Wall Street, které se, podobně jako slabší hypoteční trh, projeví ve výsledcích. CEO banky Jamie Dimon dnes uvedl, že banka se s problémy v sektoru vyrovnává dobře a na konci druhého kvartálu vnímala lepšící se signály napříč svými divizemi i určité zlepšení aktivity na trhu. „Je sice předčasné hodnotit, zda jsou tyto projevy udržitelné, máme však důvěru v dlouhodobý růst ekonomiky,“ dodal. Dimon tento měsíc oznámil, že trpí rakovinou hrdla. Uvedl ale, že prognóza je dobrá a v průběhu osmitýdenní léčby bude schopen pracovat.

Americké banky – klesající zisky a nákupní příležitost?

Výsledkovou sezónu amerických bank zahájila minulý týden Wells Fargo, která ač překonala konsensy, nedosáhla poprvé od začátku roku 2009 na vyšší zisk ve srovnání s předchozím kvartálem. Tento týden uvedla svými čísly Citigroup, i ta bez problémů předstihla očekávání, ačkoli meziročně byly zisk i výnosy slabší. Čistý výsledek však zásadně ovlivnila částka 7 miliard dolarů, kterou banka zaplatí v rámci vyrovnání s americkými úřady. Zisk po zohlednění jednorázových položek tak meziročně propadlo 96 procent.

Citigroup překvapila výsledky za 2Q i výší vyrovnání. Akcie +4 %

Wells Fargo poprvé od roku 2009 nedosáhla na vyšší zisk

Newsletter