Jste přilepeni na Facebooku místo objednávek z Amazonu?

Obchodování na Wall Street i to, co se dělo po jeho závěru, bylo dnes hodně na divoko. Dva adrenalinové příběhy se jmenují Facebook s +15 % a Amazon s -10 % a mezi ně vstupuje horská dráha na ceně ropy a výsledky Microsoftu, Visy či Xeroxu. Stranou pozornosti nestojí ani oslabující dolar.

Hlavní americké akciové indexy dnes uhájily zisky. S&P 500 končí výše o 0,6 %, index Dow Jones o 0,8 % a Nasdaq o 0,9 %.

Králem čtvrtečního obchodování jsou akcie sociální sítě Facebook, které zpevnily o více jak 15 procent ke 109 dolarům za akcii. Růst je odezvou na ve středu po závěru obchodování zveřejněné výsledky, které ukázaly silné čtvrtletí s vánoční sezonou. Tvrdě naopak investoři odpověděli na výsledky internetového gigantu Amazon, který ziskem přesně dolar na akcii za očekáváním o více než třetinu zaostal. Málo platné je Amazonu prudké zvedání marží, které proti loňsku předvedl. Vánoční sezónu totiž firma namalovala hodně na růžovo a navíc – titul byl loni tahounem růstu indexu S&P 500. Od počátku letošního roku je naopak pod tlakem. Ale 12 měsíců zpět? +101 %!.

Facebooku díky reklamě výrazně vzrostly tržby i zisk

Microsoft ziskem 78 centů i tržbami 25,7 miliardy překonal terče analytiků (71c a 25,26 mld. USD). Akcie reagovaly až 8% růstem, ale postupně ochládají. Daří se cloudovým službám i Windows 10 a Microsoft v posledním loňském čtvrtletí navíc akcionářům vrátil 6,5 miliardy dolarů skrze zpětný odkup akcií.

Karetní obr Visa svým ziskem na akcii o cent předčil odhady. Xerox je dál drcen predátorským investorem Carlem Icahnem. Podle zprávy listu WSJ se firma rozdělí na dvě (hardware a služby) a Icahn dostane další tři křesla ve vedení.

S ropou dnes prudce zamávaly spekulace s odkazem na slova ruského ministra Novaka, že Saúdská Arábie jako největší ropný dodavatel bude prosazovat omezení produkce o nejméně pět procent. OPEC to ale odmítl potvrdil a ropa Brent i WTI, která dosahovala více jak 7% zisků na dosah 37 dolarů za barel, polevuje ke zhruba stále silnému 5% růstu nad 35 a pod 34 dolarů za barel. Ropa sílí, dolar ztrácí. Hlavní měnový pár obchoduje u 1,0940 EURUSD, s +0,3 % pro euro.

Ropa prudce zdražovala. Omezí země těžbu?

Newsletter