Americké reálné tržní sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy, tzv. TIPS, rostou. Výnosy 10letého instrumentu se posunul za pět dní z -1 % na -0,9 %. Dolar dnes ráno mírně slábne, procyklické měny sílí. Koruna se v závěru včerejšího dne posunula zpět k 25,50 za euro.

Jste zásadoví? Přivítejte index katolických hodnot

Americká společnost S&P Dow Jones Indices nedávno vytvořila zcela unikátní index. Ten vystupuje pod názvem „Catholic Values Index“, neboli index katolických hodnot, a jeho součástí jsou vybrané společnosti, které splňují hlavní katolické hodnoty. Zapovězeny jsou tedy především ty firmy, které jsou jakkoliv spojené s válkou.

Nicméně, i do indexu katolických hodnot se vloudil čert a nemusel tam ani podstrčit ženskou. Autoři zmiňovaného benchmarku pravděpodobně nečetli encykliku, kterou papež František rozeslal katolickým biskupům po celém světě. Právě v ní apeluje na to, aby se lidé více zaměřili na životní prostředí a nahradili fosilní paliva čistou alternativou, a to bez jakéhokoliv prodlení.

Aha! Proč tedy index katolických hodnot obsahuje akcie společností obchodujících s ropou a zemním plynem? Je to tak, v rámci sledovaného benchmarku je možné nalézt například energetický gigant Exxon Mobil, který patří mezi firmy, jejichž akcie mají v indexu největší váhu (viz tabulka).

„Udržitelný růst reprezentuje jeden z nejdůležitějších motorů nákladů i příjmů, který lze v korporátním světě nalézt,“ přepisuje slova Julie Kochetygové, šéfky oddělení udržitelného růstu ve společnosti S&P Dow Jones, server Business Insider. „Tím, že jsme vybrali společnosti vyhovující požadavkům Americké biskupské konference, jsme vytvořili skupinu firem udržujících si pevné postavení na trhu a zároveň splňujících etické požadavky. Ve výsledku to z nich může vytvořit mnohem zajímavější investiční příležitost,“ dodala Kochetygová.

Americká biskupská konference je zodpovědná za stanovení toho, které společnosti vyhovují katolických základům, a které ne. I přes papežův apel byl Exxon Mobil do indexu zařazen. Při hlubším prozkoumání je však možné zjistit, že americké katolické organizace mají investice do energetických společností poměrně v oblibě. Příkladem budiž chicagská arcidiecéze. Ta agentuře Reuters potvrdila investici do fosilních paliv o velikosti sta milionů dolarů.

I přesto, že obsah papežova dopisuje je znám už dlouho, nepřistoupila Americká biskupská konference k žádné změně. Jak se zdá, tak slovo samotného náměstka Ježíše Krista nemusí mít v dnešním světě zas tak velkou váhu, jak by mohl někdo očekávat.

Italsko-vatikánský boj proti finanční kriminalitě

Newsletter