Kalousek nabízí podporu Sobotkovi, když se zbaví Babiše

Opozice se snaží využít současných potíží Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. TOP 09 vzkazuje premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, že se nemusí bát případného odchodu Babišova ANO z vlády. Slibuje, že jeho strana podrží u moci menšinový kabinet sociálních demokratů a lidovců. Informaci přinesly dnešní Hospodářské noviny.

Sobotka je podle listu pod tlakem ze dvou stran − čelí výzvám, aby se „ušpiněného“ koaličního partnera sám rychle zbavil, a do toho mu sám ukřivděný Babiš opakovaně vyhrožuje odchodem z vlády a předčasnými volbami. Ty by byly pro hnutí ANO výhodné, protože vládne průzkumům veřejného mínění a jeho šéf by se mohl stát premiérem.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek teď ale přišel s nápadem, jak by mohl premiér Sobotka rozvrat vlády ustát, aniž by k předčasným volbám došlo − pokračovat dál v menšinové sestavě bez ANO. Pravice by podle tohoto plánu umožnila Sobotkovi ustát prvotní hlasování o nedůvěře. Pak by začala vyjednávání, za jakých podmínek by mohl premiér zůstat ve Strakově akademii až do příštích parlamentních voleb v říjnu 2017.

„Nikdo se nemusí bát pádu vlády, kdyby Babiš odešel. Naše hlasy pro vyslovení nedůvěry vládě nedostane. Pak musí menšinová vláda začít vyjednávat a výsledek je věcí vyjednávání. Ale zatím o tom nejednáme,“ uvedl Kalousek s tím, že neví, proč se premiér případného Babišova konce v kabinetu tolik obává.

Šéf další pravicové strany, Petr Fiala z ODS, zdůrazňuje, že by po menšinové vládě chtěl záruku, aby dál nepokračovala ve svých socialistických návrzích. „Jen proto, že se zbaví Andreje Babiše, si automaticky nezískají naši důvěru. My jim nemůžeme dát bianko šek na další vládnutí.“

Šéfové opozičních stran se svou nabídkou snaží trefit do současné atmosféry ve vládní koalici, kdy jsou sociální demokraté a lidovci čím dál rozčarovanější z Babišova chování. Vadí jim, že na koaličních schůzkách šéf ANO místo obyčejného vysvětlování svých problémů reaguje podrážděně.

Přesto chce Sobotka s Babišem ještě vydržet a na vábení pravicových stran zatím nekývne. „Tyhle sirény v ČSSD poslouchat nebudeme. Mým cílem je udržet fungující a stabilní většinovou vládu. Nestojím o posílení vlivu Kalouska a Fialy,“ řekl HN Sobotka. Zároveň ale naznačil, že jeho pověstná trpělivost s Babišem není nekonečná. „Hnutí ANO nesmí ignorovat a bagatelizovat problémy, kterými zatěžuje vládu i koalici, musí je řešit.“

Newsletter