Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Kalousek: Z migrační krize v ČR těží prodavači se strachem

Z migrační krize v Česku krátkodobě těží prodavači se strachem. Jednoho z nich máme bohužel i na Pražském hradě. Česká republika se ocitla v neuvěřitelné situaci, byť tady uprchlíky nemáme a oni tady nechtějí být. Serveru Roklen24 to řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, podle nějž společné evropské řešení krize spočívá zejména v ochraně schengenských hranic. Co si bývalý ministr financí Kalousek myslí o kauze Nagyová a kauze falešné mluvčí hejtmana Haška? Koho by volil jako amerického prezidenta? První část rozhovoru naleznete zde.

R24: Je podle Vás reálné, že současná vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) vydrží do řádných voleb?

Jsem přesvědčen, že ano, protože jakkoliv jsou vztahy velmi napjaté, tak svazek je velmi výhodný. Vláda realizuje socialistický přerozdělovací program, což vyhovuje sociálním demokratům. Za to vychází vstříc obchodním zájmům Agrofertu a jeho politické divizi, která se jmenuje ANO 2011. To je obchod, který se zjevně vyplácí. Stačí se podívat na to, jaké body volebního programu byly naplněny a jak prudce akceleroval zisk Agrofertu, jak prudce narůstají dotace agropotravinářskému komplexu a Babišových chemiček. To se vyplácí oběma stranám, ale nevyplácí se to daňovému poplatníkovi.

Kalousek: Česká vláda? Projídání rozpočtů, populismus a Babiš

R24: Pravděpodobnost, že by Andrej Babiš „shodil“ vládu, je tedy podle Vás nízká?

Pokládám to za vyloučené. Zaprvé on ji nemůže shodit. Vystoupení z vlády ještě neznamená shození vlády. Nemáme žádný důvod vyjadřovat důvěru Sobotkově vládě, ale také nemáme žádný důvod v takovém případě ji aktivně shazovat a poskytnout panu prezidentovi možnost, aby se hluboce zamyslel a jmenoval si premiéra podle vlastního uvážení. Tuto možnost ještě jednou pravděpodobně využije po volbách v roce 2017. Nechceme mu tuto příležitost nabídnout dřív.

Sobotkova i Babišova kampaň k nezaplacení. A zadarmo

R24: Když vzpomenete na působení Věcí veřejných v Nečasově vládě a nyní působení hnutí ANO v Sobotkově vládě, jak se tyto nové strany projevují, čím se vyznačují?

Je to samozřejmě neporovnatelné. Je to stejná typologie, ale Věci veřejné byly bicykl, zatímco ANO je sofistikovaný automobil poslední třídy. Vliv je neporovnatelný. Oba subjekty neměly v úmyslu dělat politiku jako službu veřejnosti, oba subjekty chtěly mít vliv a moc ve prospěch svých podnikatelských zájmů. Nicméně Věci Veřejné nekumulovaly ani zlomek ekonomické moci, kterou má Andrej Babiš. Nevlastnily noviny, neplatily si léta svoje elitní policisty. Kumulace moci byla neporovnatelná.

R24: Čím si vysvětlujete stále poměrně vysoké preference hnutí ANO v různých průzkumech veřejného mínění?

Svoboda znamená především odpovědnost. Respektuji, že ne každý ji chce za každou cenu přijmout. Mezi lidmi je velká poptávka nebýt odpovědný za svůj osud a svěřit se do rukou silného vůdce, který přece sám na svém vlastním úspěchu demonstruje, že se o Vás umí postarat. Takový pocit o nic se nestarejte, já se o vás postarám a bude líp, ten rezonuje nejenom českou společností. Je to samozřejmě velmi nebezpečné, protože tímto způsobem v historii vždy demokratické režimy se měnily v režimy autokratické, korporativní až diktátorské. Proto třeba závidím Německu, že tam si společnost všemi dostupnými instrumenty dnes a denně klade otázku a hledá odpověď, jak se nám to mohlo stát, že jsme přišli o demokracii a přišlo něco tak strašného. Ono se to nikdy nestane z úterka na středu. To má své signály a německá společnost je na ně nesmírně citlivá. Proto by tam Babišové nemohli mít sebemenší šanci.

 

 

R24: Jedním z koaličních sporů vládní koalice byla policejní reforma. Nastala situace, kdy ministr financí Andrej Babiš (ANO) nechtěl dát ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) požadované peníze pro rozpočet ministerstva. Jak jste tuto situaci vnímal?

Vnímám to především jako fakt neujasněných vládních priorit. Ministr financí, byť logicky musí být silnou pozicí ve vládě, tak není nadministr. Ke mně si kolegové nikdy nechodili „na kobereček“, ale chodili přesvědčovat, že požadované prostředky odpovídají vládním prioritám. Pokud odpovídaly, tak jsme to vyřešit museli, protože oba jsme byli ministry téže vlády a měli stejnou odpovědnost naplnit vládní prioritu. Jestli to dnes probíhá tak, že tobě to dám, protože tě mám rád a tobě ne, protože jsi mě naštval, tak to může probíhat jen, když vláda nemá ujasněné priority, protože politické priority jsou rozpočtové priority.

Když odbočím, tak to jedna z mých velkých výhrad vůči přístupu Evropské unii k migrační krizi a bezpečnostní situaci. Všichni premiéři všech evropských zemí sice říkají, že je to naše veřejná priorita, ale já to v rozpočtu unie nevidím. Když se zcela zásadně změní politické priority, tak se musí zásadně změnit i priority rozpočtové. Jinak to nejsou priority, jinak jsou to jenom kecy. Stejným způsobem vláda musí projednávat státní rozpočet. Jestliže říká, že prioritou je vzdělání, výzkum, bezpečnost, investice do infrastruktury, tak otevřu rozpočet a musím to tam vidět. Vím, že nejrychleji rostoucí položky jsou sociální transfery, neinvestiční dotace podnikatelským subjektům a mzdové objemy pro státní zaměstnance ani ne tak proto, že se jim přidalo, což pokládám za správné, ale protože jich vláda za dva roky dokázala nabrat 21 tisíc. V tom rozpočtu si přečtete ty skutečné priority.

R24: Vy jste nyní zmínil migrační krizi, která v Česku a celé Evropě již delší dobu rezonuje. Kam se podle Vás tato situace může vyvinout? Jaký vliv to má na politická uskupení typu Úsvit a jejich možný úspěch?

Na české politické scéně na tom krátkodobě těží prodavači se strachem. Jednoho z nich máme bohužel i na Pražském hradě. Česká republika se ocitla v neuvěřitelné situaci, byť tady uprchlíky nemáme a oni tady nechtějí být. Česká veřejnost má s uprchlíky stejný zájem, česká veřejnost je tady nechce. A uprchlíci nechtějí být v České republice. Pokud vím, tak je tady v tuto chvíli asi 40 uprchlíků. Byť je tady vůbec nemáme, tak tu panuje největší strach ze všech zemí EU vůči uprchlíkům. Pro to je jediné vysvětlení, strach vyvolávají obchodníci se strachem, ať už malí jako je Tomio Okamura, nebo velcí jako prezident Zeman. A docela úspěšně. Je to nejstarší populistický politický trik, který znám. Nejdřív Vás k smrti vyděsím, z neznáma. A pak Vás zklidním tím, že já jsem ten správný, který Vás před strachem ochrání. Dostávají tím společnost do nesmyslné intelektuální smyčky. Problém tady je, nikdo ho nepodceňuje. Všichni ale chápeme, že pokud chceme společnou Evropu a společný Schengen, tak to musíme problém společně řešit. Jinak přijdeme o společný Schengen, společnou Evropu a miliony pracovních míst.

Merkelové se nepodařilo Čechy získat, píše německý tisk

R24: Můžete krátce nastínit, jak by šlo problém řešit?

Společné evropské řešení spočívá zejména v ochraně schengenských hranic. A jsme znovu i priorit, už jsme si schválili společnou evropskou stráž. Akorát že na ni nemáme ani peníze ani lidi. Je signifikantní, že v této situaci pro českou vládu bylo v tuto chvíli klíčové vydobýt z evropského rozpočtu finanční podporu na prasata. Ta byla realizována, ale peníze na ochranu společné hranice zatím realizovány nejsou. Je to zřízení hotspotů, odkud si jednotlivé země mohou odpovědněji a s prověřením vybírat imigranty. A je to také uplácení režimů zemí, odkud ti lidé přicházejí, aby příliv brzdily. Není to úplně nejmravnější, ale celkem legitimní nástroj. Koneckonců co děláme s Tureckem? Prostě si kupujeme čas. Nikdo si snad nemyslí, že Turecko problém vyřeší. Problém musí být řešen racionálně, společným evropským řešením a především bez hysterie.

R24: Vláda premiéra Petra Nečase, v níž jste byl ministrem financí, padla kvůli aféře Nagyová. Divíte se, že kauza stále není uzavřena?

Rád bych od sebe oddělil dvě věci, to je důležité. Rovinu trestněprávní a rovinu politickou. To, co se dělo na Úřadu vlády a svým způsobem i ve špičkách ODS, tak samozřejmě byl dostatečný důvod k pádu vlády. O tom nemůže být sporu. Situace a praktiky na Úřadu vlády byly neakceptovatelné. Kdyby to tisíckrát nebyl trestný čin, a jsem přesvědčen, že to žádný trestný čin nebyl, tak byly do té míry neakceptovatelné, že to ospravedlňuje pád vlády. Neospravedlňuje to samozřejmě trestněprávní rovinu, kde podle mě je a byla spousta lidí stíhána neoprávněně a nesmyslně. Nejsem schopen pochopit, jak to může tolik let ještě pokračovat. Je to prostě odpovědnost nejvyššího státního zástupce a příslušných soudů. Dívám se s velkým despektem a kritikou na trestněprávní rovinu. To ale neznamená, že pokud to dopadne tak, že se žádné trestné činy nestaly, že to bylo akceptovatelné a že by tak měla fungovat demokratická správa státu, no to v žádném případě.

Soud znovu zprostil Nečasovou viny ze zneužití zpravodajství

R24: Hackeři nedávno napadli web společnosti Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO). Protestovali proti novým zákonům přinášejícím elektronickou evidenci tržeb (EET) či proti zákonu o hazardních hrách, který umožňuje cenzurovat libovolný web na internetu. Byl to oprávněný protest?

V rámci loterijního zákona byl implementován neuvěřitelný odstavec, který úředníka ministerstva financí opravňuje zablokovat Vám stránku, nikoliv soud. Ve zkratce říkáme cenzura internetu, zařadili jsme to na Seznam nesvobody. Myslím si, že tohle je příčinou hackerského útoku. Hackerský útok je něco, co nelze schvalovat. To, že Vám úředník bez možnosti odvolání, může zablokovat internetovou stránku, jenom protože se tak zrovna rozhodl, že dospěl k názoru, že stránka je nějakým způsobem činná v nelegálním internetovém hazardu, to je obrovský průlom v chápání svobod, mezi které patří svoboda slova. Je to jeden z důvodů, proč se snažíme burcovat veřejnost, aby si nenechala krok za krokem ukrajovat své svobody. To není jenom cenzura internetu. To je prolomení domovní svobody, omezení shromažďovacího práva. To jsou desítky fízloregistrů. Například centrální zdravotní registr, kde stát eviduje i Vaše nejintimnější tajemství. Je to zneužitelné. Toto je pomalé ukrajování svobod.

R24: Co si myslíte o kauze jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) a jeho falešné mluvčí? Proč podle Vás Hašek neodstoupí? Svědčí to něco o politické kultuře?

Nebudu moralizovat. Pan hejtman Hašek zcela jistě podle mého pohledu nemluvil pravdu. Porovnáme-li to s objemem lží, které říkal veřejně i neveřejně Andrej Babiš o Čapím hnízdě, tak to jsou nesrovnatelné kauzy. Jestli je dnes veřejné mínění s to akceptovat, že někdo takovým způsobem prokazatelně lhal jako Andrej Babiš, tak proč by měl odstupovat hejtman Hašek. Je to věc kultury jednotlivých stran a také citlivosti veřejného mínění. Dovolím si být osobní a dávám příklad. Představte si, že ministr financí Miroslav Kalousek by před třemi lety byl vyšetřován evropským úřadem pro podezření z dotačního podvodu, že by prokazatelným způsobem nastavoval podnikatelské prostředí ve prospěch svých firem, že by jedna z jeho firem byla obžalována pro korupci. Jak dlouho myslíte, že by to v té protikorupční náladě let 2011/2012 ministr Kalousek vydržel, než by ho roztrhali a rozvěsili po stromech. Čtyři hodiny, pět hodin? Déle ne. Dnes je to realita, dnes takového ministra financí máme a všichni jsou happy. To souvisí se svobodou slova v médiích. Novináři, hlídací psi demokracie, usnuli u plných misek. Někteří odešli, někteří se bojí a jiní jsou najedení. Skoro nikdo neštěká.

R24: Nyní je v plném proudu prezidentská kampaň ve Spojených státech. Kdo má podle Vás větší šanci na úspěch, Donald Trump nebo Hillary Clintonová?

Nevím, jak bych volil jako Američan. Každý volí podle svých vlastních zájmů. Americkou situaci neumím hodnotit jinak, než podle toho, co si přeji. To, co zatím pan Trump řekl o NATO a o svých vztazích k Rusku, pokládám za takové riziko pro svobodný svět, že si jeho zvolení z českých zájmů zoufale nepřeji. Americké posuzovat neumím.

 

Miroslav Kalousek vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Od ledna 1993 do ledna 1998 působil na Ministerstvu obrany ČR. Na Sjezdu KDU-ČSL 2003 v Ostravě byl zvolen předsedou KDU-ČSL, tento post v roce 2005 na Sjezdu v Plzni obhájil. Předsedou KDU-ČSL byl do roku 2006. Od ledna 2007 do května 2009 působil Miroslav Kalousek jako ministr financí ČR. V červnu 2009 Miroslav Kalousek spolu s Karlem Schwarzenbergem založil stranu TOP 09, v listopadu 2009 byl na ustavujícím sněmu zvolen jejím 1. místopředsedou. Po volbách v roce 2010 byl jmenován ministrem financí ČR. Po volbách v roce 2013, kdy TOP 09 přešla do opozice, se stal předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové, je také místopředsedou rozpočtového výboru. Je považován za lídra opozice ve sněmovně. Od listopadu 2015 je předsedou TOP 09.

Newsletter