Kam až spadne Apple?

Americká technologická společnost Apple je všeobecně vnímána jako jedna z nejperspektivnějších akcií na trhu. Uživatelé produktů nakousnutého jablka patří dlouhodobě k těm nejvěrnějším, což ostatně potvrzují dlouhé fronty před Apple Storem, které se objevují obvykle v době vydání nové verze iPhonu.

Situace v roce 2016 však pro nakousnuté jablko zatím není nikterak zářná. Během necelých dvou týdnů se akcie Applu propadly o více jak 5 %. Velký podíl na tomto poklesu mělo především dění v Číně. Ekonomika rudého draka patří tradičně k jednomu z největších odbytišť iPhonů a dalších produktů vůbec. Faktem ale je, že evidentně zpomalující tempo hospodářského růstu asijské země se začíná projevovat i na poptávce po zboží s emblémem nakousnutého jablka.

Tento trend musí brát v potaz samo vedení firmy, což se nutně projevuje i v další obchodní strategii. Na základě patrného zpomalení poptávky se Apple rozhodl osekat produkci své vlajkové lodi, kterou je iPhone 6S a 6S Plus, a to zhruba o 30 % během prvního čtvrtletí 2016.

V návaznosti na tyto fundamenty se cena titulu propadla pod hranici 100 dolarů za akcii, od svého historického maxima z dubna 2015 je tedy níže o více jak 27 %. Na základě toho stojí mnozí obchodníci před otázkou dalšího pohybu. Má Apple stále potenciál na to obnovit svůj raketový růst, nebo už je doba jeho slávy dávno ta tam?

Nad touto otázkou se zastavil i Todd Gordon, zakladatel analytického serveru TradingAnalysis.com. Byť by masivní výprodej nabádal k levnému nákupu, Gordon vidí celou věc mnohem hůře. Dle jeho slov se Apple nachází v „potenciálně katastrofální situaci“, která by neměla uniknout pozornosti žádného investora.

 K vysvětlení používá graf vývoje ceny akcií Apple (viz graf č.1), který je doplněn o trendovou linii dlouhodobého růstu. Průběh posledních dní ukazuje, že se titul nachýlil k možnému prolomení sledované uptrendové linie. Gordon je přesvědčen, že jakmile by k tomu došlo, tedy pokud by se cena propadla až pod hranici 96 dolarů za akcii, následoval by další pád, a to až na úrovně kolem 81 dolarů.

Negativní vyhlídky tímto však nekončí. Prostor pro ještě hlubší pád je stále otevřen. Jakmile by akcie prolomila i úroveň 81 dolarů, dostal by se Apple dle Gordona do „opravdových problémů.“ Další supportové hodnoty by se totiž nacházely až na 55,94 dolarech, což odpovídá potenciálnímu pádu o velikosti zhruba 46 % z aktuálních 99,6 dolarů.

Jak minimalizovat ztráty?

Nedávný propad akcií Applu způsobil pokles tržní kapitalizace společnosti o více jak 225 miliard dolarů. Pro srovnání, toto číslo je větší než celková kapitalizace 98 % firem, které jsou součástí akciového indexu S&P500. Jmenovat je možné zvučná jména jako například Disney, Bank of America či JP Morgan Chase.

Investoři, kteří vinou propadu utrpěli ztráty, však mají možnost alespoň jejich část získat zpět. Na tuto možnost poukázal Mike Khouw, specialista na obchodování s opcemi a zakladatel společnosti Optimize Advisors. Obchodníci mohou ztracené peníze získat jednoduše pomocí dvou opčních obchodů.

„Jedna z prvních věcí, kterou chcete provést, pokud realizujete ztrátu, je co nejrychleji umazat alespoň její část, a to s co nejnižšími náklady,“ řekl Khouw v rozhovoru pro server CNBC. „Pojem „co nejrychleji“ je v tomto případě důležitý. Já osobně to chápu jako rozmezí plus mínus čtyř měsíců.“

V případě Applu je ideální strategií nákup březnové call opce, jejímž podkladovým aktivem je právě akcie společnosti, za realizační cenu 97,5 dolarů a prodej dvou opcí s realizační cenou 105 dolarů (viz graf č.2).

„Moje představa je taková, že profit získám z nákupu první opce s tzv. „strike“ cenou na 97,5 dolarech, samozřejmě za předpokladu růstu ceny Apple nad tuto hranici až k 105 dolarům. Do toho navíc budu vydělávat i díky přímému držení zmiňované akcie,“ vysvětlil Khouw. „Pokud se ale cena nevydá směrem ke svým maximům, vydělám na prodeji dvou opcí s realizační cenou 105 dolarů.“

Aktuální vývoj hovoří ve prospěch Applu. Akcie si momentálně připisují %.

 

Newsletter