Kam kráčíš, Itálie? A kdy opustíš euro?

Italové mají jasno, ústavní změny nebudou. Jenže co bude? Předčasné volby? Odchod z eurozóny a návrat liry? Podle britské banky HSBC čeká jižní stát politická krize, ovšem strach z dalšího „exitu“ prý není na místě.

Po ohlášení výsledku včerejšího referenda podal premiér Renzi demisi. Tím však politická panika (prozatím) končí. Podle Fabia Balboniho, ekonoma z HSBC, je totiž velmi nepravděpodobné, že by na pořadu dne byly předčasné volby. Naopak, právě teď je nutné najít někoho, kdo by po Renzim převzal kormidlo a dokázal zemi převést přes vlny nadcházejících politických vřav.

„Podle našeho očekávání je nepravděpodobnějším scénářem dalšího vývoje výběr technokratické úřednické vlády, který si na svá bedra vezme italský prezident, a to za účelem prosazení nového volebního zákona pro horní komoru,“ přepisuje Balboniho slova server Business Insider. „Z toho důvodu nečekáme, že by se v dohledné době měly odehrát předčasné volby.“

Italské referendum? Problémy pro ČNB a UniCredit Bank?

Nejbližší množné volby vidí ekonomický tým HSBC až v polovině roku 2017, což není od původně naplánovaného termínu v roce 2018 zas tak daleko. Co se by se však mohlo změnit, jsou možní vítězové. Zatímco Renziho Demokratická strana evidentně ztrácí svou voličskou podporu, kupředu se dere Hnutí 5 hvězd, které se profiluje proti současnému italskému/evropskému establishmentu.

V tomto směru jsou investoři nervózní. Ve vzduchu totiž s možnou výhrou této strany visí i referendum o euru. I zde si však ekonomové z HSBC zůstávají v klidu. Scénář italského „exitu“ je podle nich naprosto bezpředmětný, a to z hlediska krátkodobého, tak i střednědobého výhledu.

Zaměřeno na Itálii: Referendum a banky – záchrana, či katastrofa?

„Referendum o zachování eura by bylo v případe Itálie neústavní, parlament by tudíž neměl být vázán jeho provedením. Na druhou stranu, sama snaha o jeho konání rozhodně nemůže být ignorována,“ píše Balboni. „Důležité je se zaměřit na Hnutí 5 hvězd. To již v minulosti vyjádřilo podporu referenda o euru jakožto o domácí měně, ovšem nikoliv společně s odchodem z EU. Tím pádem je tedy jasné, že debata o možném exitu zůstává i nadále v plenkách.“

Pravdou je, že možné zrušení eura a návrat liry má dobrou základu, jelikož Italové dlouhodobě nepatří mezi skalní příznivce společné evropské měny. 

Nobelista: Itálie opustí eurozónu. Po ní budou následovat další

 

Newsletter