Kanaďané říkají ano bezkontaktním platbám

Australská vláda se ve svém nejnovějším rozpočtu zavazuje k FinTech inovacím a kanaďané dávají přednost bezkontaktním platbám stále ve větší míře. O tom v dnešním FinTech Daily.

Australská vláda se zavazuje k FinTech inovacím

Australský nejnovější vládní rozpočet obsahuje závazek k podpoře revoluce ve finančních technologiích. FinTech si tak našel cestu do vládních rozpočtů rozvinutých zemích po celém světě včetně Austrálie.

Ze všech nevyhnutelných překvapení v rozpočtu na fiskální rok 2016-2017, které byly v květnu oznámeny australskou vládou, málokdo očekával prohlášení, že státní pokladna uzavře partnerství s hlavní vědeckou organizací k prozkoumání možností využití blockchainu.

To podtrhuje stále významnější profil FinTech inovací jako zdroje růstu ke změkčení dopadu zpomalení týkající se sektoru globálních zdrojů, které dlouhodobě táhnou australskou ekonomiku. „Australský FinTech průmysl se dostává do popředí,“ stojí v rozpočtovém prohlášení.

„Existuje devět australských společnosti, jež patří mezi přední světové FinTech inovátory roku 2015. Na tomto budeme stavět ve snaze podpořit Austrálii jako mezinárodní cíl odvětví FinTech. Chopíme se tak příležitosti vedoucí k posílení australských pracovních míst.“

Tento typ veřejného prohlášení není nic nového pro ambiciózní vlády podporující inovace, ale vzhledem k tomu, že se podpora odvětví FinTech objevuje v rozpočtu poznamenaném úspornými opatřeními, pak lze usuzovat, že devět měsíců stará vláda Malcolma Turnbulla, zdá se, pochopila to, co nedokázaly její předchůdkyně.

Kanaďané říkají ano bezkontaktním platbám

Hodnota transakcí provedených ze strany kanadských spotřebitelů se v loňském roce více než zdvojnásobila, když dosáhla 30 miliard amerických dolarů s počtem více než 1,2 miliardy plateb.

Zpráva zabývající se bezkontaktními platbami tvrdí, že kanadští spotřebitelé jsou nyní v bodě, kde se cítí frustrováni, pokud nemají možnost zaplatit bezkontaktní technologií. Zpráva rovněž říká, že překážky bránící rozsáhlejšímu přijímaní bezkontaktních plateb zahrnují karty v oběhu, které nepodporují bezkontaktní platby, nebo obchody, jež nedisponují potřebnou technologií k přijímání bezkontaktních plateb, spolu s dynamikou spotřebitelské poptávky připravují půdu pro bezkontaktní mobilní peněženky.

„Trh bezkontaktních plateb se vyvinul do bodu, kdy jsou spotřebitelé frustrováni v případě, když obchodník nepřijímá bezkontaktní platby,“ říká Christie Christelis, prezident Technology Strategies International. „Řada obchodníků zjistila, že je nezbytné umístit značky na jejich platebním terminálu omlouvající neschopnost přijímat bezkontaktní platby.“

Zatímco bezkontaktní akceptace plateb rychle roste, pro kanadské spotřebitele neroste dostatečně rychle. Ve zprávě se říká, že spotřebitelé očekávají bezkontaktní platební terminály zejména v potravinářských obchodech a supermarketech. Další překážkou je nedostatek dostupnosti bezkontaktních debetních platebních karet, zejména u zákazníků Bank of Montreal.

„Pouze asi jeden ze šesti lidí, kteří disponují nějakou bezkontaktní platební službou, tuto službu nevyužívají,“ říká Christelis. „A lidé používají své bezkontaktních platební karty stále častěji. V průměru to již bude třikrát za měsíc.“

V dlouhodobém horizontu však nárůst bezkontaktních plateb povede k růstu přijímání mobilních plateb, uvádí se ve zprávě. „V současné době se mobilní platební trh ještě nevyvinul do bodu, kdy je snadné pro spotřebitele, aby s těmito mobilními platbami pracovali,“ říká Christelis. „Mobilní telefony si ještě musí prošlapat svou cestu. A zatímco některé mobilní platební možnosti již existují, nefungují bohužel bezproblémově na každém telefonu s jakýmkoli platebním ověřením přes jakoukoli síť.“

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter