Kanadská centrální banka splnila očekávání trhu, když snížila úrokové sazby o 50 bazický bodů. Jak zdůraznil guvernér Macklem, politici se nyní soustředí na hladké přistání. Další snížení sazeb o 50 bodů sice nelze vyloučit, poslední zprávy z trhu práce však naznačují, že úprava o 25 bodů je o něco pravděpodobnější. Kanada se připravuje na posílení růstu a inflace již není velkou hrozbou. Včerejší krok byl pro Bank of Canada klíčový, aby bylo zabráněno nadměrnému zpomalení inflace.
Zpráva o snížení kanadských sazeb měla na měnové páry s kanadským dolarem slabý vliv, jelikož pro trhy nešlo o žádný šok. Kandský dolar by mohl ukázat vcelku slušnou rezistenci v křížových párech, jakožto jedna z velkých komoditních měn. Proti dolaru si však vede momentálně velmi špatně, ale to většina devizového trhu. Dolar tak pokračuje v raketovém růstu.
Velkou ránu včera dostal japonský jen, který oslabil proti dolaru přes 1 %. Carry tradeři předpokládají konec krvavého období a pozicují se do trhu. Dařilo se také euru proti křížovým měnám. Proti dolaru ale stále ne. Včera cena EURUSD dosáhla na 1,0780pod lokální low. Zde by mohl přijít pull back, který alespoň na chvíli zastaví strmý pád největšího měnového páru na světě. Velké měny také drtily korunu. Jak euro tak dolar si připsal pár desetin procenta proti domácí měně.
Včera pokračoval program prvního summitu BRICS s novým členy, tedy Egypta, Etiopie, Íránu a SAE. Nyní tedy pod novým názvem BRICS+. Na programu byla otázka snížení závislosti na americkém dolaru, což viditelně, alespoň prozatím, nemělo na dolar negativní vliv. Země BRICS+ kontorolují 42 % světových devizových rezerv centrálních bank, což pravděpodovbně přispívá k celosvětovému procesu dedolarizace. Zlato může být pro tento blok alternativou k americkému dolaru. I přes aktivní nákupy zlato tvoří pouze 10 % rezerv jejich centrálních bank.
BRICS+ se čím dál tím více zaměřuje na obchod mezi členskými zeměmi a získává na významu jako partner pro ostatní rozvíjející se trhy, samozřejmě zejména v oblasti s palivy. Zeměm BRICS+ aktivně využívají platby ve svých měnách po světě, a snaží se tak redukovat dominující dolar. Za poslední čtyři roky je rozdíl patrný ve vyšším podílu základních měn zemí BRICS+ na globálních platbách systému SWIFT. Celkem 6,4 % v roce 2024 a na mimoburzovních derivátech 6,8 % za rok 2022. Tento růst dolar zásadně neohrožuje, a proto si americká měna udržuje dominanci. Svým momentálním růstem to nyní potvrzuje, přesto nyní již blok BRICS+ má šanci dominanci ohrozit.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0783 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,31 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0729 do 1,0804 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,25 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,42 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,19 až 25,29 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,30 do 23,53 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo