Kanadské odmítnutí. Pro blockchain uplatnění nenajdeme

Po průzkumu, který zjišťoval potenciál blockchainu a jeho význam v národním mezibankovním systému, se the Bank of Canada nakonec rozhodla k této technologii zaujmout odmítavý postoj. Proč?

Reports Friday uvádí, že kanadská centrální banka prozradila své postoje vůči blockchainu v článku pro publikaci The Globe and Mail, který byl napsán místopředsedou správní rady Carolynem Wilkinsem a Gerry Gaetzem z Payments Canada. „Je zde prostě příliš mnoho překážek, kterým bychom museli čelit pro efektivní integraci blockchainu do národního mezibankovního platebního systému,“ říkají – alespoň prozatím.

The Bank of Canada, Payments Canada, top banky ve státě a blockchain sdružení R3 se zhruba před rokem spojily, aby prozkoumaly využití technologie blockchain. Překážky uvedené v článku zahrnují neslučitelnost mezi blockchainem a potřebou soukromí u některých velkoobchodních plateb, stejně tak jako potřebou škálovatelnosti.

Film: The Blockchain and Us

„Podstatné je, že pravděpodobnost sladění velkoobchodního systému s efektivitou a výhodami sítě centralizovaného systému, je nízká,“ napsali Wilkins a Gaetz. „Ve skutečnosti existuje zásadní nekonzistentnost mezi centralizovaným velkoobchodním mezibankovním systémem plateb, který zde nyní funguje, a decentralizací spojenou s blockchainem.“

Autoři článku se však shodli na tom, že se možná „jednoho dne“ tato technologie nakonec do mezibankovního systému začlení.

„Náš experiment, provedený ve dvou fázích, ukázal, že je opravdu možné zavést blockchain na velkoobchodní platby,“ uvedli. „Také jsme zjistili, že by tento systém mohl splňovat některé, ale určitě ne všechny základní mezinárodní principy infrastruktury finančního trhu.“

Podle zpráv má Kanada v plánu nadále modernizovat svou platební infrastrukturu a adaptovat se na ISO 20022 messaging standardy, aby vyhověla potřebám finančního průmyslu, jako je soukromí, škálovatelnost a vyšší efektivnost u zahraničních a domácích velkoobchodních plateb.

Odvážná sázka: Bitcoin za 500 tisíc dolarů do roku 2030

Newsletter