Kanadský dolar je v rukou Donalda Trumpa

Klíčové body

  • Kanadský dolar je primárně ovlivňován americkými cly a rizikem obchodní války.
  • Bank of Canada snížila sazby o 25 bodů, na příštím zasedání může být opatrnější.
  • Kanadská inflace vzrostla. Posun z 1,9 % na 2,6 % je oproti očekávaným 2,2 % výrazný rozdíl.
Zdroj: Depositphotos

Bank of Canada, která minulý týden snížila sazby, bude pravděpodobně o něco opatrnější. A to se do cen ještě plně nepropsala Trumpova cla. Právě cla a riziko obchodní války mohou mít na kanadský dolar zásadní dopady.

Kanadský dolar zažívá v posledních dvou měsících turbulentní období. Zásadní roli zde hraje americký prezident Donald Trump. Kurz oslabil vůči americkému dolaru na nejslabší hodnoty od roku 2003 na začátku února. Měnový pár se dostal do blízkosti 1,4800 USDCAD poté, co Trumpova administrativa oznámila zavedení 25% cel právě na Kanadu. Zavedení cel indikuje pokles kanadského exportu a s tím se pojící riziko slabšího ekonomického růstu, na což kanadská měna reagovala. Nicméně „Kanaďan“ posílil zhruba o 3,5 % zpět na silnější úrovně během následujících dvou dnů poté, co došlo k dohodě, že se zavedení cel odsune.

Na slabší úrovně se kanadská měna dostala začátkem března poté, co Spojené Státy zavedly 25% cla na dovoz oceli a hliníku. Nicméně pohyby nebyly tak výrazné jako začátkem února (kanadský dolar oslabil k úrovni 1,4550 USDCAD) i vzhledem k tomu, že trhy Trumpa nebraly natolik vážně jako „napoprvé“. Z únorových událostí vyplynulo, že se s americkým prezidentem dá dohodnout. To že Trump používá cla i jako formu zastrašování, bylo potvrzeno o pár dní později. 11. března totiž americký prezident oznámil zvýšení kanadských cel na 50 % v reakci na rozhodnutí kanadské provincie Ontario zvýšit cenu elektřiny prodávané do USA o 25 %. Jenže ještě během stejného dne vzal Trump zvýšení cel zpět. Kanadský dolar ten den uzavřel víceméně na stejné úrovni, kde otevřel. Události tohoto dne se přirozeně propsaly do zvýšené volatility. 

Minulý týden zasedala Bank of Canada (BoC), jejíž měnověpolitické rozhodnutí muselo do nějaké míry zohlednit americká cla. Centrální banka podle očekávání snížila úrokové sazby o čtvrtinu procentního bodu na úroveň 2,75 %, což znamená, že BoC od loňského června snížila sazby v celkovém objemu 225 bazických bodů. Banka uznala, že se aktuálně nachází v období značné nejistoty. Kvůli clům spotřebitelé mohou začít utrácet méně, firmy mohou méně nabírat, existuje riziko snížení objemu investicí. I přes potenciální oslabení ekonomické aktivity v delším horizontu se BoC aktuálně obává nárustu inflace a naznačila, že snižování úroků může brzy skončit. Kanadský dolar po zasedání reagoval mírným posílením, ve večerních hodinách zpevnil pod 1,4370 USDCAD.

Bank of Canada se růstu cenové hladiny obávala oprávněně, jak ukázala včerejší data. Meziroční hranice se dle konsensu měla dostat po 6 měsících nad 2 % posunem z 1,9 % na 2,2 %. Inflace se nakonec vyšplhala až na 2,6 %. A to v cenové hladině ještě není propsaný efekt zavedení cel. Vysoké hodnoty vykázala i jádrová inflace posunem z lednových 2,1 % na únorových 2,7 %. Roli v tom hrálo i ukončení daňových úlev na vybrané produkty v polovině února. To se propsalo i do zvyšování cen ve službách. Sázky na stabilitu sazeb na příštím zasedání se zvyšují. Kanadský dolar vůči zeleným bankovkám posílil pod 1,4270 USDCAD, než část zisků odevzdal v korekci.

Kanadská inflace a s tím se pojící měnová politika může být vzhledem k aktuálnímu dění hůře předvídatelná. Ale co se devizového vývoje týče, bude teď pravděpodobně na druhé koleji. Jak jsme v posledních týdnech viděli, zasedání BoC nebo zveřejnění inflace ovlivnilo kanadský dolar minimálně v porovnání s efektem Donalda Trumpa. Výrazné pohyby byly tvořeny právě cly a strachem z obchodní války. Kanadský dolar se nyní obchoduje na silnějších úrovních v blízkosti 1,4300 USDCAD. Ale další zvýšení volatility a další oslabení kanadského dolaru směrem nad 1,4500 USDCAD nelze v následujících týdnech vyloučit.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0890 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,64 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0860 do 1,0975 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,03 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,99 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,96 až 25,10 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,79 do 23,12 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter