Kandidát na prezidenta: Euro by mohlo do deseti let zaniknout

Euro je v poslední době pod tlakem. Jaká je jeho budoucnost? Do deseti let by mohlo zaniknout, míní francouzský prezidentský kandidát. Proč?

Bývalý francouzský ministr hospodářství a současný kandidát na prezidenta Emmanuel Macron je přesvědčen, že by společná evropská měna mohla do deseti let zaniknout, pokud Paříž a Berlín selžou ve snaze podpořit společnou měnovou unii. Její současný stav je totiž neudržitelný, obzvláště vezmete-li v potaz fakt, že z něj profituje především Německo na úkor ostatních slabých členů eurozóny.

„Je potřeba si přiznat pravdu. Euro a měnová unie jsou nekompletní a bez klíčových reforem ani jedno nevydrží,“ řekl Macron během svého proslovu na Humboldtské univerzitě v Berlíně. „Společná měna Evropě neposkytla mezinárodní suverenitu, a to obzvláště ve srovnání s americkým dolarem. Stejně tak starému kontinentu nepřinesla ani přirozený proces konvergence mezi jednotlivými zeměmi.“

Nobelista: Itálie opustí eurozónu. Po ní budou následovat další

Kam kráčíš, Itálie? A kdy opustíš euro?

Podle Macrona je potřeba, aby Francie na cestě k ekonomickému růstu provedla reformy trhu práce a obnovila svůj vzdělávací systém. V případě Německa je zase potřeba nastartování investiční činnosti namísto úsporných opatření. Pouze to totiž podpoří růst napříč celou eurozónou.

„Musím říci, že nefunkčnost evropské měny je dobrá především pro Německo,“ přiznal Macron. „Euro je v podstatě slabou německou markou. Jeho status quo je podobný. I v tomto případě, řekněme do deseti let, bychom se obdobně jako u marky mohli dočkat zániku této měny.“

Jak tomu předejít? Podle prezidentského kandidáta je potřeba posílit důvěru mezi Francií a Německem. Její nedostatek je totiž hlavním důvodem, proč dosud nebyly provedeny hlavním reformy eurozóny, které by podpořily solidaritu mezi všemi 19 členy. Možným řešením je pak i vznik společného evropského rozpočtu, který by financoval růstově orientované investice a rozšířil možnosti financování států v problémech.

Blíží se konec eurozóny? Zakladatel eura z toho má strach

Newsletter