Rozvojové trhy patřily v rámci první koronavirové vlny výprodeje na finančních trzích mezi nejvíce zasažené. Postupná obnova, byť zpomalená další pandemickou vlnou, ve spojení s honbou za výnosem nakonec na tzv. emerging markets přilákala vůbec nejsilnější tok kapitálu od roku 2013.
Server Financial Times spolu s Institutem pro mezinárodní finance vyčíslil celkový odliv kapitálu z rozvojových trhů během prvních čtyř měsíců koronavirové krize na 243 miliard dolarů. Návrat tržního optimismu, který nejvíce přiživily zprávy o vakcíně proti koronaviru, pak ale přinesl obrat o 180 stupňů. Jen za listopad tak na emerging markets přiteklo 145 miliard dolarů. Za poslední měsíc spadalo pod investice do dluhopisů ze strany zahraničních investorů téměř 37 miliard dolarů a do akcií 40 miliard. Celková čísla za poslední čtvrtletí letošního roku již teď ukazují největší příliv zahraničního kapitálu od prvním čtvrtletí roku 2013.

Podobně vyznívají data sebraná společností EPFR, která se zaměřila na kumulované kapitálové toky u podílových fondů a ETF. V rámci letošního vývoje je vidět, že jako první se po propadu z března a dubna dostaly do plusu dluhopisy emitované v zahraničních měnách. U instrumentů v lokálních měnách a u akcií to pak byly až poslední týdny, které přinesly citelné zrychlení kumulovaných toků.

Za těmito toky stojí hned několik faktorů. Server Financial Times zmiňuje například valuace akcií emerging markets. My bychom vypíchli především extrémně akomodativní měnovou politiku s důrazem na největší centrální banky. Vedle toho hraje klíčovou roli vidina ekonomické obnovy navázaná na vakcínu proti koronaviru. U mnoha zemí bude důležitá také rychlost obnovy turistického ruchu (např. Turecko), která by měla podpořit i cenu ropy, a tedy i měny citlivé na změny této komodity, jako je například ruský rubl či brazilský reál. Na pozadí toho budou stát tlaky na slabý americký dolar, který bude v případě rozvojových trhů působit skrze uvolňování podmínek pro financování (psali jsme zde).
Náš výhled vývoje rozvojových trhů zůstává optimistický. Věříme například koruně či turecké liře, zde však za jistých podmínek, a nakonec i zmiňovanému reálu. Poslední dvě země, tedy Turecko a Brazílie, patří navíc mezi ty, kdy se koronavirus podepsal nejen na výrazném oslabení měny, ale zároveň na intenzivním nárůstu výnosů bondů denominovaných v lokální měně, což se projevilo v utažení domácích měnových podmínek.
Co čekat dál? Během prvního čtvrtletí příštího roku bude klíčovým faktorem úspěšné rozšíření vakcinace. Závěr letošního roku totiž z hlediska výkonu emerging market silně připomínal situaci „buy the rumor, sell the fact“, když investoři začali masivně sázet na rychlý průběh očkovacího procesu. I proto bude důležité sledovat, zda se postupné rozšíření vakcíny uskuteční bez větších problémů a průtahů, a to i ze strany ochoty lidí nechat se oočkovat. Dalším předpokladem je i absence mutací viru, o nichž se v posledních dnech intenzivně hovoří a které poškozují zejména riziková aktiva skrze zhoršení tržní nálady. Budou-li tyto předpoklady splněny bez jakéhokoliv černého scénáře, rok 2021 by opravdu mohl být rokem rozvojových aktiv, včetně měn.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2228 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,26 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2121 do 1,2235 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,23 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,17 až 26,37 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,42 až 21,70 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.