Kde hledat nejlépe placeného ředitele?

Výkonní ředitelé velkých společností nemají nejjednodušší práci. Na druhou stranu, jejich snaha bývá často dostatečně kompenzována finančními příjmy. Vzhledem k tomu, že k největším a nejhodnotnějším společnostem světa patří především ty americké, nejlépe placeného ředitele je rovněž potřeba hledat za „velkou louží.“

Oním šťastlivcem se stal šéf internetové společnosti Google Sundar Pichai. Ten dle informací serveru BBC obdržel minulou středu akcie, jejichž cena v té době činila zhruba 199 milionů dolarů (4,8 miliardy Kč).

Dosavadní produktový šéf Googlu Pichai se otěží firmy chopil loni v srpnu. Provozovatel největšího světového internetového vyhledávače tehdy oznámil zásadní reorganizaci, v jejímž rámci se do samostatných firem oddělily některé projekty. Ty se pak spolu se štíhlejším Googlem staly součástí nové holdingové skupiny Alphabet.

Alphabet nyní americké Komisi pro cenné papíry a burzy oznámil, že třiačtyřicetiletý Pichai 3. února obdržel celkem 273.328 akcií Alphabetu. Jejich aktuální hodnota činila zmíněných zhruba 199 milionů dolarů. Akcie sice během týdne oslabily, i tak ale tržní hodnota Pichaiova podílu činí k dnešnímu dni zhruba 192 milionů USD.

Hodnota jeho podílu ve firmě se tak zvýšila na zhruba 650 milionů dolarů (15,7 miliardy Kč). Stále to však je výrazně méně než v případě bývalého generálního ředitele Erika Schmidta, který drží akcie za tři miliardy dolarů.

Pichaiův podíl ale představuje pouze zlomek ve srovnání s tím, co vlastní zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin. Ti podle časopisu Forbes nashromáždili majetek ve výši 34,6 miliardy, respektive 33,9 miliardy dolarů.

S akciemi jsou spojena omezená práva. Pichai je nedostane najednou, ale v 16 čtvrtletních splátkách rozložených do roku 2019.

Alphabet minulý týden předstihl co do tržní hodnoty společnost Apple a stal se nejhodnotnější obchodovanou firmou ve Spojených státech.

Newsletter