Kde se žije nejlépe? Dominuje Austrálie a Kanada

Šest z deseti měst, která jsou nejvíc vhodná pro život, je v Austrálii nebo Kanadě. Na prvním místě se opět umístilo australské Melbourne, druhé místo patří Vídni a třetí je Vancouver. S odkazem na aktuální analýzu Economist Intelligence Unit (EIU) spjaté s prestižním britským týdeníkem The Economist, to uvedla CNBC.

Do první pětky se dostala další dvě kanadská města, čtvrté Toronto a páté Calgary. Následuje australská dvojice Adelaide a Perth. Na osmém místě je novozélandský Auckland, deváté jsou Helsinki a první desítku uzavírá Hamburk.

Žebříček porovnával kvalitu života ve 140 městech světa. Hodnotí tradičně klíčové faktory, jako je stabilita, zdravotní péče, kultura a životní prostředí, vzdělávání a infrastruktura.

Města, která se umístila na předních místech, mají několik společných věcí. Nachází se v relativně bohatých zemích s dobrým systém zdravotnictví a školstvím. Mají také dobrou infrastrukturu, jsou spíše středně veliké a mají nízkou hustotu obyvatelstva.

Analýza také upozornila na to, že světová obchodní centra jako například New York, Londýn, Paříž nebo Tokio, mohou být považována za prestižní obchodní a finanční huby, zároveň ale trpí vysokou kriminalitou, dopravními zácpami a problémy veřejné dopravy.

Výsledky analýzy ovlivnily také teroristické útoky a hrozby terorismu. Útoky sice nejdou novým fenoménem, jejich četnost a rozsah jsou ale v poslední době nápadné.

Newsletter