Kdo na světě unese nejnižší cenu ropy?

Ceny ropy na světových trzích propadly po čtvrtečním jednání OPEC, který se rozhodl neomezit produkci, na nová minima. Brent se 1. prosince sesunul až na 67,565 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI až na 63,74 USD/b ve stejný den. Otázkou je: kdo tyto ceny ropy unese? Kdo si může dovolit ještě nižší?

Odpověď nabídla CNBC, když vymezila body obratu pro těžbu v Severní Americe, Jižní Americe, Rusku  i ropných mocnostech Blízkého východu.

Ropa prudce propadá. OPEC těžbu neomezí

Začněme Kanadou. Té srovnání CNBC přisuzuje únosnost těžby podle podmínek na jednotlivých lokalitách těžby mezi 50 až 100 dolary za barel. V Texasu je to dle CNBC 40 až 80 dolarů za barel v závislosti na lokálních podmínkách těžby u oblasti „Permian Basin“, 40 až 70 dolarů za barel pak u „Eagle Ford“. Nejlépe je na tom v Severní Americe těžba na Aljašce, kde se těžební náklady pohybují u 40 dolarů za barel.

CNBC na datech od analytiků hovoří při cenách ropy u 70 dolarů za barel o snížení růstu produkce americké těžby o 25 procent, při cenách ropy u 50 dolarů za barel o stagnaci produkce. Jinými slovy, pokud by toto platilo: Chce-li OPEC nejméně zastavit růst severoamerické těžby, musel by nechat tržní cenu padnout řádově k 50 dolarům za barel. Může si to dovolit? Pojďme dále.

Hůře proti Spojeným státům a Kanadě si vede hlubinná těžba v Brazílii s náklady od 70 dolarů za barel výš. Citelně lépe naopak Venezuela, kde se těžební náklady na vyprodukovaný barel ropy pohybují kolem 30 dolarů za barel.

Jaká je odpověď Ruska? Dle CNBC schopnost těžit za 40 až 60 dolarů za barel u onshore těžby. Lépe, podobně jako Venezuela, je na to Nigérie s těžebními náklady mezi 20 až 40 dolary za barel ropy. Náklady na těžbu ropy ale mají svého jiného minimalistického krále. Je jím Saúdská Arábie. Její náklady na vytěžený barel ropy nepřekračují dle CNBC 10 dolarů!

Saúdská Arábie rozehrává vysokou hru o světový trh s ropou

Touto optikou pak můžeme nahlížet na kroky, které si Saúdská Arábie dovolila v nedávné době v debatě o vývoji tržní ceny ropy. Nejprve se při poklesu tržních cen komodity sice uvolila, že nebude na trh, ovládaný nadbytkem nabídky proti poptávce, dodávat více komodity – pokud tak nebudou činit ostatní a nebudou poškozovat její tržní podíl – následně ale zlevnila dodávky nejprve asijským a posléze jako „frontální útok“ severoamerickým zákazníkům, čímž přímo srazila cenu americké lehké ropy WTI. Platí-li tato data, vidíme, že je to právě Saúdská Arábie, kdo si na ropném trhu může dovolit takřka cokoli.

Celé původní video můžete sledovat zde:

Newsletter