Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,1500 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny i měny regionu zůstávají pod výprodejním tlakem. Koruna oslabila nad 24,50 za euro.

Když chcete vědět vše o migraci: Jedinečná animace

Přes 800 tisíc Syřanů našlo svou cestu do Evropy mezi dubnem roku 2011 a listopadem roku 2015. Ještě v září to bylo půl milionu. Zaplnili by zhruba dvanáct fotbalových stadionů. Přesto Evropa potkala jen zlomek z těch, kdo opustili Sýrii na cestě za novým domovem.

Ti by za stejnou dobu zaplnili bezmála 62 fotbalových stadionů. Dnes jsou zejména v Turecku, Libanonu, Jordánsku, Iráku, ale i Egyptě a dalších místech severu Afriky. I to lze vyčíst ze zcela jedinečné mapy migrace, kterou vyvinulo finské studio Lucify a my Vám na Roklen24 zprostředkovali. Nyní Lucify nabídla aktualizaci o období do listopadu letošního roku.

Animace vypráví s využitím dat OSN o měsíčních počtech žadatelů o azyl příběh těch, kdo opouštějí svůj domov a hledají nový. „Naším cílem bylo zprostředkovat vývoj imigrační krize způsobem návodným, lehce zapamatovatelným a poutavým,“ uvedli autoři o své animaci.

Pojďme ale už k tomu, co animace vypráví. Každý pohyblivý bod na ní představuje 25 lidí, kteří míří ze svého domova. Zobrazuje azylanty, přicházející do září roku 2015 do Evropy. Následně připojená grafika shrnuje počty těch, kdo míří ze své domovské země – na levé straně – do země jiné – to vpravo.

Přejeme zajímavý, přemýšlivý a v letošní teplé zimě možná trochu mrazivý večer.

Newsletter