Stav likvidity v amerického finančním sektoru je dostačující. Trh už nesází jen na bezpečí u Fedu, ale investuje i jinde. Jedním ze scénářů, který by nepochybně uvítal americký ministr financí Bessent, je zvýšená poptávka po dluhopisech nejdelších splatností. K té by vedle poklesu akcií, jak psal včera kolega Dušan Vaškovic, mohla přispět i dlouho spekulovaná změna regulace.
Objem prostředků v reverzním repu Fedu se z rekordu nad dvěma biliony dostal pod 60 miliard dolarů. Důvodem poklesu je odliv likvidity do alternativ, jako je repo trh nebo pokladniční poukázky. Může se reverzní repo dostat až na nulu? Může i nemusí. Záležet bude na tržním prostředí. Pokud se americké ministerstvo financí rozhodne výrazně snížit objem emitovaných pokladničních poukázek, pro část trhu bude lepší zůstat u Fedu. K tomu by mohlo přispět i zvýšení nervozity ohledně dosažení dluhového stropu u konkrétnějšího odhadu tzv. X date, které je možným datem, kdy ministerstvu dojdou prostředky na účtu.
To vše se bude odehrávat v prostředí pokračujícího kvantitativního utahování. Komentáře z Fedu nenaznačují, že by v bankovním systému převládaly varovné signály ohledně nedostatku likvidity. Jednou ale na ukončení QT dojde, a Fed bude opět plně reinvestovat prostředky plynoucí z držených dluhopisů. Zde by nás zajímalo, jak velká část se bude zaměřovat na výnosy dluhopisů nejdelších splatností, které chce ministr financí Bessent dostat dolů. Trochu paradoxně tomu může být za situace, kdy je zároveň možné navýšení objemu emisí právě na dlouhém konci výnosové křivky. Bessent už dříve kritizoval zvýšenou emisi pokladničních poukázek, avšak u posledního kvartálního výhledu emisí skladbu nikterak nezměnil.
Roli u nejdelších výnosů sehraje i soukromý sektor. Určitě nechceme, aby se poptávka po splatnostech deset let a více zvýšila z titulu obavy z prudkého zpomalení americké ekonomiky. Jednou z alternativních možností bude úprava regulace. Pokud by došlo na úpravu pravidla poměru vlastního kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd, anglicky supplementary leverage ratio (SLR), a vrátili jsme se zpět k výjimce u státních dluhopisů, banky by mohly k nižším delším sazbám přispět.
Spekuluje se, že by tato regulace mohla být upravena ze současných 5 % vlastního kapitálu ve vztahu ke všem aktivům bez ohledu na jejich rizikovost na 3 %. Taková změna by například podle banky Goldman Sachs mohla uvolnit na trh zhruba 4,6 bilionu dolarů. I sám guvernér Fedu Powell si od možné změny slibuje zlepšení likvidity dluhopisového trhu. Fed už v roce 2024 uvedl, že právě pravidlo SLR je jedním z nejvíce svazujících omezení dvou ze šesti největších dealerů dluhopisů.
Pokud by na tyto změny došlo, s ohledem na likviditu by se dluhopisoví obchodníci dočkali úlevy zejména v divočejších dobách. Na trh by se dostalo více likvidity, která by svým uplatněním mohla přispět k nižším tržním sazbám. Pro banky je obvyklejší investice do střednědobých sazeb, nelze však vyloučit, že by se část mohla zaměřit i na ty nejdelší. Dostatek likvidity na trhu a díky změnám ještě více likvidní obchodování by mohlo do tohoto segmentu přilákat i nebankovní subjekty.
Po včerejší obchodní pauze z důvodu státního svátku vidíme nárůst amerických výnosů, kde se například ten desetiletý dostal zpět nad 4,5 %. Dolar spolu s tím umazává předchozí ztráty, které ho dostaly až k 1,0500 za euro. Silnější dolaru je vidět zejména na páru s korunou, která oslabuje zpět k hranici 24,00. Proti euru se domácí měna obchoduje do strany kolem 25,05.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0453 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 107,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0416 do 1,0529 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,05 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,97 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,99 až 25,10 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,77 do 24,13 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo