Kolik bude stát bitcoin? Příští rok více jak 2000 dolarů

Predikce pro rok 2017? Cena bitcoinu vzroste o 175 % až nad dva tisíce dolarů. Proč? Důvodem je Trump.

S touto pro mnohé odvážnou predikcí vyrukovala společnost Saxo Bank v rámci skupiny svých (tradičních a ne vždy přesných) šokujících předpovědí. Podle odhadů ekonomického týmu by se deficit Spojených států pod taktovkou Donalda Trumpa mohl zvýšit z 600 miliard dolarů až na 1,2 až 1,8 trilionů, což odpovídá zhruba 6 až 10 % z 18,6bilonové hodnoty americké ekonomiky. Tento boom způsobí intenzivní růst inflace, na který bude muset Federální rezervní systém zareagovat rychlým zvýšením svých sazeb. A právě to podpoří sílu amerického dolaru.

„Tento scénář na rozvojových trzích automaticky vyvolá dominový efekt, a to především v Číně,“ přepisuje predikci Saxo Bank server CNBC. „Investoři se tak začnou poohlížet po alternativách světových měn a společně s nimi i po jiných platebních systémech, které nejsou v obou případech navázány na represivní politiku centrálních bank a vlád.“

Rupie zahoďte, v Indii teď frčí bitcoin

Bude to právě bitcoin, který by měl profitovat na tomto chaosu s tím, jak se rozvojové země budou chtít vyvázat ze závislosti na americké měnové politice a bankovním systému.

„Pokud se světový bankovní systém, stejně jako Rusko a Čína, rozhodne akceptovat bitcoin jakožto částečnou alternativu dolaru, a to i společně se samotnou technologií blockchain, mohli bychom se dočkat až ztrojnásobení aktuální ceny nad 700 USD [aktuálně nad 760 USD, pozn. autora] až na více jak 2100 USD,“ píše Saxo Bank.

Byť je tento výhled součástí šokujících predikcí, někteří experti jej zcela nezatracují. Pozvolné zpevnění dolaru vůči čínskému jüanu ve srovnání s vývojem bitcoinu vůči americké měně to potvrzuje. Zatímco dolar proti jüanu během posledních tří měsíců posílil o 3,3 %, bitcoin za tu samou dobu zpevnil o 20,7 %.

Bobby Lee, CEO čínské bitcoinové burzy BTC China, současnou situaci kryptoměn přirovnává k nástupu digitálních fotoaparátů. Stejně jako v jejich případě představuje bitcoin a další alternativní měny „nový druh aktiv“, u kterých je možné pozorovat silný dlouhodobý potenciál. Jakmile si to většina lidí uvědomí, zájem o ně raketově vzroste.

Šíp: Bitcoin může do konce roku atakovat tisíc dolarů

Newsletter