Evropské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě testuje 1,0850 za euro. Koruna oslabila nad 25,30 za euro.

Kolik bude stát bitcoin? Příští rok více jak 2000 dolarů

Predikce pro rok 2017? Cena bitcoinu vzroste o 175 % až nad dva tisíce dolarů. Proč? Důvodem je Trump.

S touto pro mnohé odvážnou predikcí vyrukovala společnost Saxo Bank v rámci skupiny svých (tradičních a ne vždy přesných) šokujících předpovědí. Podle odhadů ekonomického týmu by se deficit Spojených států pod taktovkou Donalda Trumpa mohl zvýšit z 600 miliard dolarů až na 1,2 až 1,8 trilionů, což odpovídá zhruba 6 až 10 % z 18,6bilonové hodnoty americké ekonomiky. Tento boom způsobí intenzivní růst inflace, na který bude muset Federální rezervní systém zareagovat rychlým zvýšením svých sazeb. A právě to podpoří sílu amerického dolaru.

„Tento scénář na rozvojových trzích automaticky vyvolá dominový efekt, a to především v Číně,“ přepisuje predikci Saxo Bank server CNBC. „Investoři se tak začnou poohlížet po alternativách světových měn a společně s nimi i po jiných platebních systémech, které nejsou v obou případech navázány na represivní politiku centrálních bank a vlád.“

Rupie zahoďte, v Indii teď frčí bitcoin

Bude to právě bitcoin, který by měl profitovat na tomto chaosu s tím, jak se rozvojové země budou chtít vyvázat ze závislosti na americké měnové politice a bankovním systému.

„Pokud se světový bankovní systém, stejně jako Rusko a Čína, rozhodne akceptovat bitcoin jakožto částečnou alternativu dolaru, a to i společně se samotnou technologií blockchain, mohli bychom se dočkat až ztrojnásobení aktuální ceny nad 700 USD [aktuálně nad 760 USD, pozn. autora] až na více jak 2100 USD,“ píše Saxo Bank.

Byť je tento výhled součástí šokujících predikcí, někteří experti jej zcela nezatracují. Pozvolné zpevnění dolaru vůči čínskému jüanu ve srovnání s vývojem bitcoinu vůči americké měně to potvrzuje. Zatímco dolar proti jüanu během posledních tří měsíců posílil o 3,3 %, bitcoin za tu samou dobu zpevnil o 20,7 %.

Bobby Lee, CEO čínské bitcoinové burzy BTC China, současnou situaci kryptoměn přirovnává k nástupu digitálních fotoaparátů. Stejně jako v jejich případě představuje bitcoin a další alternativní měny „nový druh aktiv“, u kterých je možné pozorovat silný dlouhodobý potenciál. Jakmile si to většina lidí uvědomí, zájem o ně raketově vzroste.

Šíp: Bitcoin může do konce roku atakovat tisíc dolarů

Newsletter