Kolik dostanou atleti za olympijské zlato?

Kolik byste si tipli, že dostanete od sponzora za zlatou medaili z Ria? Nemáte představu? Asi 150 000 dolarů, alespoň podle údajů, které se objevily v rámci sporu mezi Nike a nadějným běžcem Borisem Berianem. Spor tak nabízí poměrně vzácný pohled na to, kolik může kandidát na olympijské zlato očekávat, že od sponzora dostane.

Společnost Nike žaluje světového halového šampiona na 800 metrů, že porušil podmínky propagování (dohoda skončila v loňském roce, ale Nike mělo právo v budoucnu vyrovnat konkurenční nabídky). Nike brání Berianovi dohodnout se s jinou značkou do slyšení, které se má uskutečnit 21. června, a tvrdí, že vyrovnalo nabídku od New Balance.

Nike připojilo kopii Berianovy smlouvy s New Balance a těžce redigovanou verzi své vlastní smlouvy. Podmínky takových to smluv jsou obvykle neveřejné.

New Balance nabídlo 23-letému sportovci roční základní plat ve výši 125 000 dolarů. Pokud letos vyhraje olympijské hry, může plat vyskočit až na 275 000 dolarů. Za zlato v Riu by dostal 150 000 dolarů. Individuální světový rekord na olympijských hrách znamená 100 000 dolarů, první místo v amerických „olympijských hrách“, které začínají 1. července, zajistí sportovci 7 500 dolarů.

Berian a jeho právníci argumentují, že Nike technicky nabídku New Balance nevyrovnalo, protože jeho kontrakt zahrnuje „snižující ustanovení“, která umožňují sponzorovi snížit platby v případě, kdy sportovec nedokáže „plnit očekávání.“

 

Newsletter