Komentář investičního týmu: Francouzské volby (nejen) na trzích

První kolo francouzských prezidentských voleb už klepe na dveře. Volební místnosti se otevřou již zítra, přičemž výsledek můžeme čekat během noci, spíše však v brzkých ranních hodinách v pondělí. Jaká jsou očekávání ohledně možného výsledku? A jak se projeví na trzích? Odpovídá dvojice – investiční specialista a ekonomka z Fidelity International.

Nick Peters, správce portfolia, FF Global Multi Asset Tactical Defensive and FF Global Multi Asset Tactical Moderate

S aktuálním vzestupem Jean-Luca Melénchona trhy znervózněly s ohledem na rizika, která francouzské volby představují. Stále se však domníváme, že s největší pravděpodobností proběhne druhé kolo mezi Marine Le Penovou zastupující krajní pravici a středovým kandidátem Emmanuelem Macronem. V případě takového složení druhého kola by byl Macron pravděpodobným vítězem, vzhledem k výsledkům průzkumů veřejného mínění, podle kterých si nad Le Penovou stále drží výrazný náskok.

Jestliže uvidíme tento výsledek, pro trhy to bude pozitivní signál, takže se euro zotaví a spread mezi výnosem francouzských a německých dluhopisů pravděpodobně klesne. Francouzské dluhopisy doposud vstřebávaly většinu tržní nervozity, takže francouzské akcie (CAC 40) odrážely zlepšující se hospodářskou situaci, od začátku roku totiž vzrostly o více než 10 procent. I nadále bychom mohli pozorovat rostoucí trend evropských akcií vzhledem k tomu, že trhy přehodnocují politická rizika.

Zůstávám pozitivní, co se týče evropských akcií v rámci fondů GMAT, ačkoliv jsem se snažil obecněji diverzifikovat vystavení riziku. To zahrnovalo větší pásmo ukazatele beta u instrumentů s pevným výnosem, jako jsou globální hybridy (konvertibilní dluhopisy) a dluhopisy z rozvíjejících se trhů v místních měnách. Také jsem se víc zaměřil na zlato a otevřel jsem dlouhou pozici na japonský jen, který je obecně považovaný za bezpečnou měnu.

I když stále není nemožné, že by se v rozhodujícím kole voleb utkal s Le Penovou kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon, v tuto chvíli je to nepravděpodobné. Mélenchon je, navzdory svému nedávnému nárůstu, stále pozadu za Macronem a Le Penovou, jeho šance na úspěch v prvním kole je zhruba stejná jako pro Francoise Fillona, středo-pravicového kandidáta.

Navíc by Mélenchon i Le Penová čelili vážným politickým a ústavním překážkám při uplatňování svých protievropských postojů, pokud by se dostali k moci. Zatímco bychom pravděpodobně viděli významnou volatilitu v případě výhry jednoho z nich, riziko absolutního propadu by bylo omezené.

Anna Stupnytska, globální ekonomka Fidelity Interantional

Je Le Penová silnější než meč? Globální ekonomka Anny Stupnická se domnívá, že pravděpodobnost neočekávaných výsledků ve francouzských volbách je nižší než u voleb v USA a referendu o brexitu. Dokonce, i kdyby Le Penová vyhrála, pravděpodobně by nedosáhla většiny v národním shromáždění, což by omezilo její způsobilost její způsobilost přijímat právní předpisy, včetně vyhlášení referenda o „frexitu“, tedy vystoupení Francie z EU.

Newsletter