Komerční bance k růstu zisku pomohl prodej podílu ve Visa

AKTUALIZOVÁNO: Komerční banka v prvním pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o necelé procento na 6,9 miliardy korun, v podobě k rozdělení akcionářům na 6,7 miliardy korun. K výsledku, který odpovídá očekáváním analytiků, ale přispělo zaúčtování jednorázového výnosu z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe. Varováním akcionářům může být avizovaná změna v dividendové politice. Při současné výplatě až 100 % zisku by pro akcionáře mohlo dojít na zhoršení. Akcie v úvodu pražského obchodování ztrácejí už přes 3 procenta.

Očištěný čistý zisk, náležející akcionářům banky bez příspěvku z transakce Visa Europe, poklesl meziročně o 10,9 procenta. „Nárůst obchodních objemů úplně nevyrovnal vliv tlaku na marže a vyšších nákladů rizika,“ komentovala vývoj svého hospodaření banka.

Oznámila také, že zvažuje změny v nastavení dividendové politiky. Představenstvo banky oznámilo, že kvůli zvýšení kapitálových požadavků na banky vnímá nutnost revidovat dříve oznámený výhled pro výplatu dividend za rok 2016. V lednu přitom banka oznámila, že hodlá letos zachovat u dividend zvýšenou úroveň výplatního poměru 80 až 100 procent konsolidovaného čistého zisku. Další podrobnosti v tuto chvíli nejsou dostupné. Dividendový výplatní poměr před změnou na 80-100 procent zisku dosahoval 60 až 70 procent. Akcie na pražské burze reagují poklesem již o více jak 3 procenta především na tuto informaci a celkově na dosažení konsensu, ale s podporou jednorázového výnosu z Visa.

Čistý úrokový výnos bance v pololetí klesl meziročně o 2,1 procenta na 10,446 miliardy korun. Tlak na marži dle Komerční banky vyrovnává růst úvěrového portfolia. V samotném druhém čtvrtletí čistý úrokový výnos klesl mezikvartálně o 0,4 procenta. Čistá úroková marže se v letošním prvním pololetí ztenčila na 2,50 procenta z 2,59 procenta před rokem. 

Čistý příjem banka zvýšila o 5,3 procenta na 16,279 miliardy korun, provozní výsledek o dvě procenta na 8,392 miliardy korun.

Objem úvěrů poskytnutých zákazníkům Skupiny KB stoupl o 9,9 procenta na 570,8 miliardy korun. Banka zvýšila tržní podíl v úvěrování ve všech segmentech, zejména u občanů, podnikatelů a nefinančních podniků. Objem spotřebitelských úvěrů poskytovaných Komerční bankou a společností ESSOX se zvýšil o 6,9 procenta na 31,5 miliardy Kč.

Celkový objem vkladů v rámci skupiny KB se zvýšil meziročně o 10,2 procenta na 690 miliard korun. Vklady občanů v Komerční bance stouply meziročně o 12,5 procenta na 208,9 miliardy Kč. Vklady podniků vzrostly o 12,3 procenta na 409,4 miliardy Kč. Celkový objem závazků vůči klientům se zvýšil o 9,3 procenta na 694,3 miliardy Kč.

Počet klientů se bance zvýšil meziročně o 12 tisíc na 1,649 milionu, z toho 1,393 milionu byli občané, dalších 256 tisíc zákazníků byli podnikatelé, firmy a velké korporace, včetně obcí a sdružení.

Komerční banka je první z velkých tuzemských bank, která zveřejnila pololetní výsledky. Hlavním akcionářem banky, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta.

Také to výrazně do růstu zisku pomohl prodej podílu ve Visa Europe. Čistý zisk především díky této transakci banka zvýšila o osm procent na 1,46 miliardy eur, vyrovnal negativní vliv nízkých úrokových sazeb na hospodaření a slabé příjmy z obchodování.

Bankovní dům zaúčtoval ve čtvrtletí zisk z prodeje podílu ve Visa Europe ve výši 725 milionů eur. Bez zahrnutí prodeje tohoto podílu a dalších mimořádných položek zisk ve čtvrtletí stagnoval.

Hospodaření divize zahraničních bankovních služeb pro drobnou klientelu a divize finančních služeb se zlepšilo, a vykompenzovalo tak slabší výkon domácí divize retailových bankovních služeb a divize investičního bankovnictví. Příjmy se zvýšily o dvě procenta na 6,98 miliardy eur.

Banka ve snaze podpořit ziskovost snižuje náklady v divizích retailových bankovních služeb a investičního bankovnictví a restrukturalizuje své ztrátové aktivity v Rusku. Stejně jako dalším bankám se jí ale nedaří plnit cíle kvůli růstu nákladů na spory a regulační opatření. Zisk Société Générale také odráží nestabilitu na trhu vyvolanou rozhodnutím Británie odejít z Evropské unie, nejistým ekonomickým vývojem a trvale nízkými úrokovými sazbami.

Newsletter