Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Komu (ne)vyhovuje silný dolar?

Klíčové body

  • Rostoucí výnosy amerických vládních dluhopisů a silný dolar škodí japonskému jenu.
  • Libra posiluje již téměř rok v kuse.
  • Velcí spekulanti reportující své pozice libře stále věří.
Zdroj: Depositphotos

Americký dolar našel od začátku nového roku půdu pod nohama. Některé měny to stálo značné ztráty, jiné naopak nadále posilují. Dva protichůdné příklady tvoří britská libra a japonský jen. Libra na páru s dolarem od nového roku i přes silnější dolar posílila o více než dvě procenta, zatímco jen proti zeleným bankovkám 3,5 procenta odepsal. Na vývoj těchto dvou měnových páru od začátku roku se podíváme pohledem technické analýzy ve spojení s daty ohledně otevřených pozic nekomerčních tržních subjektů.

Začněme librou. Ta si od svého minima po zářijové korekci vůči dolaru připsala již 10 %. Britská měna těží z odpadnutí rizik ohledně brexitu, který ji svazoval v posledním kvartále loňského roku. Další důvod, proč se libře daří, je velmi rychlý průběh vakcinace tamní společnosti, která je základem pro rychlejší otevření ekonomiky oproti ostatním zemím, což by se mohlo projevit na lepším růstu produktu už ve druhém kvartálu. I díky tomu už na stole neleží otázka ohledně zavádění záporných úrokových sazeb z pohledu Bank of England, což je pro libru další pozitivní faktor.

Z pohledu na následující graf je trend posilující libry zřetelný. V dolní části obrázku je zobrazen graf ohledně čistých dlouhých pozic nekomerčních tržních subjektů, které až do prosince zaujímaly vesměs negativní postoj k libře, když v čistém vyjádření převažovaly krátké otevřené pozice. Ve druhé polovině listopadu ale došlo ke změně sentimentu velkých spekulantů, kteří svůj postoj otočili a začali značně navyšovat dlouhé pozice, zatímco ty krátké ke dnešnímu dni nezaznamenaly nijak veliký pokles. V čistém vyjádření jsme se tak přesunuli do kladného teritoria podporujícího sílu libry, která byla spojená i s nárůstem objemu otevřených pozic.

Zdroj: COTbase.com
Zdroj: COTbase.com

Co se týče budoucnosti libry, z cenového vývoje je vidět, že proti dolaru od minulého týdne zisky značně zkorigovala. Nicméně objem čistých dlouhých pozic libry nadále značně narostl, což jen potvrzuje, že velcí hráči britské měně věří a ani z pohledu fundamentů není moc pádných důvodu, proč by si další zisky neměla připsat.

Oscilátor RSI na libře v předminulém týdnu dokonce uzavřel v překoupené oblasti nad 70bodovou hranicí, ze které se nyní vrátil zpět do neutrálního teritoria a nadále se pohybuje nad rostoucí trendovou linií. Pokud zde libra najde svou oporu, je pravděpodobné, že se v příštích dnech posune zpět nad hranici 1,4000 GBPUSD. Pohyb v tomto směru by také značně podpořil opětovně slábnoucí dolar, který se pohybuje poblíž nejsilnějších hodnot za poslední tři měsíce.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Pokud by ale dolar nadále posiloval z titulu rostoucích výnosů amerických vládních obligací s delšími splatnostmi, pak by libra mohla oslabit pod aktuální rostoucí trendovou linii, která má v předchozím grafu strmější sklon. V ten moment by došlo k psychologickému nahlodání investorů, které by bylo následováno i porušením rostoucí trendové linie v rámci indikátoru RSI, což by ve výsledku mohlo znamenat až posun níže k trendové linii z května roku 2020. Za jinak nezměněných podmínek by ale libra neměla projít větší korekcí než k této linii, která by se v průběhu příštích týdnů pohybovala okolo 1,3600-3700 GBPUSD.

Co se týče situace na páru USDJPY, zde je hlavní strůjce pohybu od nového roku velmi zřetelný. Hlavním hybatelem napříč trhy byl v únoru výše zmíněný výprodej amerických „Treasuries“. Japonský jen je na vývoj amerických výnosů historicky velmi náchylný a s jejich pohybem je ze všech hlavních světových měn nejsilněji korelován, což nebylo výjimkou ani nyní. Čisté dlouhé pozice jenu se od nového roku zmenšily téměř o polovinu, což vzorově reflektuje i kurz, který od nového roku vůči dolaru oslabil o 3,5 %.

Zdroj: COTbase.com
Zdroj: COTbase.com

V rychlosti se ještě podívejme na cenový vývoj očima technické analýzy. Zhruba dva týdny zpět, když jsme se pohybovali poblíž horní hranice rostoucího trendového kanálu na hodnotě 106 USDJPY, jsem psal, že se dá očekávat zpětný pohyb k dolní hranici kanálu, odkud bude měnový pár znovu tuto kulatou hranici atakovat. Stalo se tak prakticky dokonale. Co ale nastane nyní?

Aktuálně se jen s dolarem znovu pohybují poblíž horní hranice tohoto kanálu, odkud se pravděpodobně dočkáme lehčí korekce ztrát japonské měny, hranice 106 jenů za dolar by ale ještě chvíli mohla odolávat. Pro jen bude zásadní právě vývoj na frontě amerických výnosů. Ty zažily velice divoké týdny a je jasné, že tímto tempem do poloviny roku v růstu pokračovat nebudou. Jejich určitá stabilizace bude pro slábnoucí jen tou nejdůležitější determinantou. Z pohledu technické analýzy můžeme sledovat velmi lehkou divergenci mezi cenovým vývojem a indexem relativní síly, který by mohl značit, že se japonská měna brzy dočká určitých zisků. Indikátor MACD založený na klouzavých průměrech momentálně žádný signál nepřináší.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2011 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,29 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1991 do 1,2098 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,22 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,11 až 26,33 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,72 až 21,93 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter