Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

Konec nekonec islandského premiéra. Přeci jen po česku?

Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson v novém prohlášení vysvětlil, že nerezignoval. Pouze prý navrhl, že dočasně předá vládní funkci místopředsedovi své Pokrokové strany. Strana přitom předtím oznámila jeho demisi a sociální sítě i diskuse pod články zaplnily hlasy, oceňující rychlé přijetí zodpovědnosti, které prý v Česku tolik chybí. Takže přeci jen „po česku“?

Situace na Islandu je podle agentury DPA zmatená. V průzkumu veřejného mínění Gallupova institutu z tohoto týdne se 81 procent Islanďanů vyslovilo pro odchod premiéra. Pokud by se konaly předčasné volby, 43 procent voličů by podpořilo Pirátskou stranu.

Gunnlaugsson se stal terčem kritiky v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers či Panama Leaks), jež se týká převodů peněz do daňových rájů. V investicích prý zatajil miliony dolarů.

„Premiér nerezignoval a bude dál působit jako předseda Pokrokové strany,“ napsal úřad předsedy vlády v úterním večerním komuniké. Podle něj premiér pouze navrhl, že předá „na blíže neupřesněnou dobu“ funkci místopředsedovi liberální Pokrokové strany Sigurdurovi Ingimu Jóhannssonovi.

Premiér Islandu je první obětí Panama Papers

Premiérovo odstoupení žádalo v pondělí v centru Reykjavíku 10.000 lidí na jedné z největších politických demonstrací země a v úterý protesty pokračovaly. Petici za demisi Gunnlaugssona podepsala desetina z 330.000 obyvatel ostrova. Pokroková strana v úterý oznámila, že Gunnlaugsson nabídl rezignaci na post předsedy vlády.

V pondělí rovněž opoziční strany oznámily záměr vyvolat hlasování o nedůvěře v parlamentu, které by se mohlo konat tento týden a mohlo by vést k předčasným volbám. V těch má největší šanci na vítězství Pirátská strana; podle průzkumu veřejného mínění zadaného největším islandským deníkem Fréttabladid by pro ni hlasovalo 43 procent voličů. Druhá nejsilnější Strana nezávislosti, která je partnerem Pokrokové strany ve vládní koalici, získala v průzkumu hlasy 21,6 procenta dotázaných a Pokroková strana jen 7,9 procenta.

Jaká je česká stopa v Panama Papers?

Podle Panamských dokumentů koupili Gunnlaugsson a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová firmu v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investicím milionů dolarů. Když se Gunnlaugsson stal v roce 2009 poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. O osm měsíců později tento podíl prodal manželce za jeden dolar.

Společnost měla významný podíl ve třech velkých islandských bankách, které v důsledku finanční krize zkrachovaly. Gunnlaugsson je z toho důvodu obviňován ze střetu zájmů. Poté, co se v roce 2013 stal islandským premiérem, vedl jednání o budoucnosti těchto bank s věřiteli.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter