Konec paniky kolem Applu?

Akcie technologické společnosti Apple nezažívají zrovna nejlepší začátek roku. Nakousnuté jablko se propadlo pod hranici 100 dolarů za kus, aby tak ve výsledku odepsalo za necelé dva týdny více jak 5 %.

Za tímto propadem stojí především dění v Číně, kde je dlouhodobě pozorováno výrazné zpomalení poptávky po produktech americké společnosti. Tento trend donutil vedení Applu osekat svou produkci iPhonů v prvním čtvrtletí o zhruba 30 %, což vyústilo nejen v propad ceny akcie, ale rovněž se to podepsalo i na doporučeních bank ohledně nákupu/prodeje/držení titulu.

V této nepříznivé době však vysvitla naděje. Poslem dobrých zpráv je společnost Bank of America Merrill Lynch, která se ve své poslední studii zaměřila na Čínu a její, byť možná stále neprojevený, poptávkový potenciál.

V rámci dotazníkového šetření, kterého se zúčastnilo více jak tisíc respondentů, vyšlo najevo, že iPhone stále zůstává nejoblíbenější značkou mobilního telefonu. Stejně tak se potvrdilo, že mnozí uživatelé, kteří mobil s emblémem nakousnutého jablka dosud nevlastní, plánují do budoucna jeho koupi.

„Průzkum ukázal, že velká většina dotázaných subjektů vlastní svůj vlastní iPhone i iPad. To naznačuje, že čínské prostředí je z hlediska zájmu o produkty Apple stále zdravé,“ přepisuje slova reportu agentura Bloomberg.

Apple v posledních letech postupně navyšoval svůj podíl na asijském trhu a zdá se, že tento trend bude pokračovat i nadále. „Na otázku, kterou značku by si majitelé chytrého telefonu vybrali jako další, 39 % dotázaných odpovědělo, že iPhone (viz graf č.1). Na druhém místě se umístil Huawei (25 %), zatímco Samsung zůstal třetí s 17 %.

I přesto, že někteří uživatelé iPhonu „vyhrožují“ změnou značky, Apple stále může zůstat celkovým vítězem. „Z dotázaných majitelů iPhonú zhruba 19 % odpovědělo, že si příště pořídí jiný telefon. I když se toto číslo zdá vysoké, ještě více lidí se naopak chystá si mobil s nakousnutým jablkem pořídit. Přibližně jde o 32 %, což je úroveň, která Applu nahrává na dobrý prodejní výhled (viz graf č.2),“ píše se ve studii.

Bank of America rovněž zjistila, že se Číňané chystají nakupovat nové telefony poměrně solidním tempem. Přibližně 37 % účastníků studie vlastní telefon mladší než jeden rok, 38 % pak jsou majiteli přístroje ve stáří jednoho až dvou let. 57 % z dotázaných pak uvedlo, že během jednoho roku si chtějí koupit nový smartphone, pouze 6 % uvedlo, že si ještě počkají přibližně další tři roky (viz graf č.3).

Aktuálně akcie Applu však opět zažívá pád, který ji při 1,7% propadu dostal na hranici 98,20 dolarů za kus.

 

Newsletter