Konflikt v Izraeli: Možný růst ceny ropy a oslabení koruny

Klíčové body

  • Kurz koruny nebyl začátkem konfliktu v Izraeli příliš ovlivněn.
  • Konflikt by mohl destabilizovat situaci v regionu a negativně ovlivnit trh s ropou.
  • Případný růst ceny ropy by negativně ovlivnil globální ekonomiku, což by vedlo k tlaku na slabší korunu.
Zdroj: Depositphotos

Napadení Izraele hnutím Hamás korunu zatím příliš neovlivnilo. Kurz v pondělí dopoledne naopak mírně posiloval. V průběhu dne většinu zisků proti euru koruna umazala. Přesto je nutné připomenout, že česká měna patří mezi rizikovější aktiva. Zájem o ni, podobně jako polský zlotý a maďarský forint, v turbulentních dobách oslabuje. Konflikt v Izraeli zřejmě brzy neskončí a už nyní je hlášeno více než tisíc mrtvých. Izrael nehraje na globálním trhu s ropou zásadní roli. Okolní země regionu však už ano. Eskalace napětí proto zatlačila na růst cen ropy. Trhy se obávají širšího vlivu na celý region.

Přestože je to z Prahy do Tel Avivu vzdušnou čarou přes 2600 kilometrů a může se zdát, že konflikt je daleko, nelze zcela vyloučit dopady konfliktu na kurz koruny a další měny regionu. Při případné eskalaci konfliktu hrozí destabilizace regionu, což by se negativně projevilo na světovém trhu s ropou. Existují rizika, že by izraelský konflikt mohl ovlivnit vztahy Spojených států a Iránu. A právě Irán je tradičně zemí, která na trh dodává významné množství ropy.

Existuje proto hned několik rizik od omezení těžby ropy ze strany Íránu až po uvalení sankcí ze strany USA. Tedy pokud se prokáže jejich spoluúčast na útoku Hamásu. Zmíněné komplikace na trhu s ropou by přirozeně vedly k růstu její ceny, což by se negativně podepsalo na výkonu globální ekonomiky. Ruku v ruce by došlo ke zhoršení nálady, snížení ochoty riskovat apod. V takovém prostředí by přirozeně sílil tlak na oslabení měn rozvíjejících se regionů, kam patří právě i koruna.

Nikdo samozřejmě nyní neví, jak přesně bude konflikt v Izraeli probíhat a jaké bude mít ve výsledku dopady. V současném prostředí se ale jedná o další z několika rizik ve prospěch slabšího kurzu koruny. Na slabší korunu tlačí očekávané snižování sazeb ze strany ČNB a nepřesvědčivý výkon evropské ekonomiky v čele s Německem. Nejnovější data o české průmyslové produkci v České republice sice ukazují na meziměsíční zlepšení průmyslové produkce o 0,2 %, ale v reálném vyjádření došlo k meziročnímu reálnému poklesu o 1,7 %. Hodnota nových zakázek v českém průmyslu navíc poklesla o 4,2 %. Rizika pro oslabení koruny směrem k hodnotě 24,7 koruny za euro do konce roku proto sílí.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0560 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,19 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0482 do 1,0597 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,44 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,14 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,38 až 24,54 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,08 do 23,40 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter