Česká koruna je nejslabší od jara předloňského roku. Včera pokořila hranici 24,80 korun za euro. Po novém roce se sice tuzemská měna pohybovala spíše do strany, ale ve druhém týdnu letošního obchodování pokračovala ve svém oslabování. Pokud byla ještě před měsícem ČNB jestřábí, nyní víme, že úrokové sazby se tento rok mohou snižovat i výrazněji, než bylo koncem minulého roku očekáváno.
Koruna se ve středu obchodovala na svých nejslabších úrovních za více než poslední rok a půl, když se kurz přiblížil k hranici 24,80 EURCZK. Po několika týdnech odolávání se středový kurz dostal přes silnou zónu nacházející se v rozmezí 24,70 až 24,75, která působila jako silná rezistence. Během včerejšího dne přišla mírná korekce, evropská společná měna se vůči koruně dostala zpět pod 24,75 EURCZK. V pozdních odpoledních a večerních hodinách však tuzemská měna odevzdala své zisky, když se skoro až s lehkostí kurz dostal přes 24,80 EURCZK. Koruna je tedy nejslabší od května 2022, kdy tehdy reagovala svým oslabením na jmenování Aleše Michla novým guvernérem ČNB.
Z technického hlediska euro vůči koruně docela rychle posílilo a dostalo se na překoupené úrovně. Zároveň zde hraje roli i rezistence býčího kanálu, ve kterém se tento měnový pár obchoduje poslední dva týdny. Koruna by tedy mohla smazat své ztráty výraznější korekcí. Z dlouhodobého hlediska však fundament nahrává do karet dalšímu oslabování koruny. Dle všeho trhy nyní zaceňují vyšší objem snížení evropských i amerických sazeb v roce 2024 než ECB i Fed komunikují. Zároveň ČNB připouští, že pokud budou příznivá inflační čísla, pokles sazeb po padesáti bazických bodech je ve hře. Přestože na únorovém zasedání se k tomuto nepřikláníme (očekáváme pokles sazeb o 25 bodů), v jarních měsících je tento scénář realistický. I to může vytvořit tlak k ještě slabší koruně a vytvořit cestu ke 25 korunám za euro. Koruně jsme se více do detailu věnovali včera.
Kanadská inflace v prosinci meziměsíčně klesla, v meziročním srovnání však vzrostla z 3,1 % na 3,4 %. I v Kanadě se projevuje problém hluboce zakořeněné inflace. Restriktivní monetární politika je sice schopna „relativně jednoduše“ snížit vysokou inflaci z vysokých úrovní. Nicméně čím blíže se meziroční nárůst cenové hladiny blíží k 2% cíli, tím složitější je se na tuto úroveň opravdu dostat. Posledních 8 měsíců se kanadská inflace pohybuje v koridoru 2-4 %, je to podobná situace jako v USA. Pozitivem prosincových čísel je určitě pokles jádrové inflace, která se v meziročním srovnání posunula z 2,8 % na 2,6 %. S tím se pojí i potenciální brzký pokles hlavního inflačního ukazatele.
Kanadská centrální banka drží sazby na 5% úrovni už od června a na prvním letošním zasedání tento týden sazby na této úrovni podrží. Po zveřejnění dat se pravděpodobnost prvního poklesu sazeb v březnu snížila na zhruba třetinu. Pravděpodobnější je varianta prvního poklesu o čtvrtinu procentního bodu v dubnu. Na kanadský dolar inflační čísla zásadní vliv neměla, jelikož cenová hladina vzrostla dle očekávání. Kanadský dolar se včera obchodoval okolo úrovně 1,3500 USDCAD, vůči koruně poté dolar posílil k 16,90 CADCZK. Zde však hraje roli výše zmiňovaná slábnoucí česká koruna.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0871 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,49 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0826 do 1,0922 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,81 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,82 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,74 až 24,93 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,75 do 23,00 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView