Koruna nepřestává posilovat. V Kanadě zahájena úroková pauza

Klíčové body

  • Koruna vůči euru posílila pod 23,80 EURCZK.
  • Kanadská centrální banka zvýšila sazby o 25 bodů.
  • V USA bude zveřejněno HDP za čtvrté čtvrtletí.
Zdroj: Depositphotos

Kanadská centrální banka zvýšila sazby dle očekávání o 25 bazických bodů na 4,5 %. Šlo o osmé navýšení v řadě, po kterém bude dle Bank of Canada následovat úroková pauza. Koruna zpevnila pod 23,80 za euro, což jsou nejsilnější hodnoty od podzimu 2008. Dnes bude zveřejněné americké HDP za poslední kvartál loňského roku.

Kanadská centrální banka svým rozhodnutím o sazbách nepřekvapila. Dle čtvrtletní zprávy se ekonomika přehřívá. Bank of Canada však očekává, že díky zvýšení sazeb růst rychle zpomalí a pomůže vrátit inflaci na inflační cíl do poloviny roku 2023. Banka v prohlášení uvedla, že pokud se bude ekonomický vývoj vyvíjet se souladem reportu o měnové politice, očekává stabilitu sazeb na současné úrovni. Pokud se však změní dynamika dosavadního vývoje, banka bude připravena zvýšit úrokovou sazbu. Centrální bankéři jsou ale přesvědčeni, že je současná sazba dostatečně restriktivní, aby obnovila cenovou stabilitu.

Koruna včera posílila pod hranici 23,80 EURCZK (psali jsme zde). Z ostatních měn regionu zpevnil maďarský forint, který tento týden těžil z jestřábí rétoriky maďarské centrální banky, nehledě na stabilitu sazeb. I přesto, že současné prostředí nahrává silnější koruně, zůstáváme opatrní. Za pozorovaným posilováním nestojí konkrétní zpráva, ale kombinace několika faktorů. Z Evropy chodí nad očekávání lepší data. Teplé počasí a dostatečně plné zásobníky zemního plynu odrazily hrozbu energetické krize. Na globálním devizovém poli pak vidíme dále oslabující dolar. Na geopolitickém pak nedochází k eskalacím. Přispívá i psychologický efekt možných intervencí ze strany ČNB při nadměrném oslabení.

Prostoru pro korekci je poměrně dost. Nemělo by však jít o výrazný pohyb. Klíčové pro korunu bude v příštích dnech zasedání Evropské centrální banky a Fedu. Stejně tak i celkový tržní sentiment  a další data ze starého kontinentu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0919 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,62 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0818 do 1,0937 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,79 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,79 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,75 až 23,85 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,73 do 21,98 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter