Včerejší zasedání centrální banky nepřineslo nic, co bychom nepředpokládali. Česká národní banka chce držet úrokové sazby vyšší po delší dobu, se snižováním úroků není kam spěchat. Tisková konference i přes absenci překvapení působila spíše jestřábě. Koruna mírně posílila.
Česká národní banka včera nepřekvapila. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 3,75 %, diskontní sazba na 2,75 %, výše lombardní sazby na 4,75 %. K úrokové pauze zvedlo včera ruku všech 7 členů bankovní rady. Po únorovém uvolnění měnových podmínek se centrální banka vrací ke stabilitě sazeb. Celkové tempo snižování sazeb se tedy zpomaluje. ČNB bude nyní mnohem opatrnější, do konce roku očekáváme jedno až dvě snížení úrokových sazeb po 25 bazických bodech.
Kde se bude nacházet přirozená hladina základní úrokové sazby, nechtěl guvernér Aleš Michl na tiskové konferenci konkrétně uvádět. Nicméně naznačil, že by se měla nacházet nad 3 %. To znamená pokles úroků v celkovém objemu 25 či 50 bazických bodů. Podle Michla se banka bude o dalším vývoji měnové politiky řídit vždy nejnovějšími daty, ale i kurzem koruny či kroky globálně významných centrálních bank. Kuriozitou je, že guvernér připustil možnost růstu úrokových sazeb. Podle nás je tento scénář značně nepravděpodobný, na příštích zasedání se bude rozhodovat mezi stabilitou a poklesem.
Komentář k zasedání ČNB ve spolupráci se společností XTB
Inflace se tento rok bude pohybovat mírně nad 2 %, příští rok by měla klesnout a udržet se právě u inflačního cíle. Rizika a nejistoty vyhodnotila ČNB jako mírně proinflační. Růst cen je dynamický zejména v odvětví služeb, přetrvává riziko růstu cen potravin. Proinflační riziko je i expanzivní fiskál. Z dlouhodobějšího horizontu je potřeba sledovat i oživení úvěrové aktivity, zejména růst objemu hypoték. Mezi nová rizika zařadil Michl cla a s tím pojící se riziko obchodní válek, které mohou být v kratším horizontu proinflační, ale v dlouhodobém protiinflační kvůli poklesu ekonomické aktivity. Za nové proinflační riziko označil guvernér expanzivní fiskální plány Německa. Ty mohou přinést rychlejší ekonomický růst, který se díky propojenosti ekonomik může částečně přelít i k nám.
Včerejší zasedání nepřineslo žádné překvapení. Přesto trhy vnímaly konferenci šéfa ČNB jako spíše jestřábí. Tuzemská měna se koncem března pohybovala těsně pod hranicí 25 korun za euro, během včerejší tiskové konference překonala hranici 24,90 EURCZK a později odpoledne otestovala 24,85. Koruna se tak stala nejsilnější od června minulého roku.
Na zahraniční data byl včerejší den o něco klidnější. Nižšími inflačními čísli překvapila data z Velké Británie. Meziměsíčně spotřebitelská inflace v únoru vzrostla z -0,1 % na 0,4 %, tržní očekávání počítalo s 0,5 %. V meziročním srovnání byla očekávána stagnace na úrovni 3 %, data nakonec ukázala hodnotu 2,8 %. Položek, které táhly ceny níže oproti očekávání ve spotřební koši, bylo více. Například odívání a obuv meziměsíčně zlevnili o 0,3 %. Libra po zveřejnění čísel mírně oslabila nad úroveň 0,8370 EURGBP.
Americký prezident Trump oznámil, že od 2. dubna začnou platit 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA. Součástí toho jsou i některé autodíly. Cla se týkají zejména největších dovozců aut, jako je Mexiko, Japonsko, Jižní Korea, Kanada a Německo. Přímé napojení české ekonomiky je minimální, cla ale pocítíme přeneseně přes dodávky do německých automobilek. Z těch má nejvýraznější podíl na tržbách v USA Volkswagen a Mercedes. Trh první spekulace o clech reagoval posílením dolaru pod 1,0740 za euro. Během noci značnou část zisků odevzdal.
Koruny v návaznosti na nová cla rovněž odevzdala část zisků nabraných díky ČNB. Nejednalo se však o nijak zásadní pohyby. Kurz se dál drží pod 25,00 za euro a pod 23,20 za dolar.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0768 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,42 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0736 do 1,0839 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,90 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,13 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,85 až 24,98 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,98 do 23,23 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo