Koruna posílila na 24,05 za euro. Kam se podívá v budoucnu?

Klíčové body

  • Kurz EURCZK klesl na 24,05.
  • Polská inflace se snížila na 10,8 %.
  • Americký dolar pokračoval v posilování.
Varšava, zdroj: Unsplash

Polský index spotřebitelských cen klesl. Pokud bude tento trend pokračovat, mohla by centrální banka snížit sazby. Polská inflace za červenec dosáhla 10,8 %, v červnu byla 11,5 %. Současný trend nasvědčuje snížení inflace blízko k hranici 10 %. Přestože chce Polská národní banka snižovat sazby až v momentě, kdy tamní inflace bude jednociferná, nelze vyloučit změnu jejího postoje. Data o ekonomické aktivitě v Polsku a Evropě naznačují oživení ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, což bude zajistě hrát v měnové politice našeho severního souseda velkou roli.

Krátkodobě jsou plány rady pro měnovou politiku podporovány silnými dezinflačními trendy, které potvrdil ekonomický průzkum tamní centrální banky. Problém pro Polsko, ale i další evropské státy včetně ČR, je jádrová inflace, která neklesá tak svižně, jak by si centrální banky představovaly.

V minulém týdnu vyšla data o inflaci v České republice. Meziroční růst cen zpomalil z červnových 9,7 % na 8,8 % v červenci. Analytici takový vývoj předpokládali. Inflace tak pokračuje v poklesu. Meziměsíčně ceny rostly o 0,5 %, zatímco v předešlých dvou měsících o 0,3 %. Toto zvýšení zapříčinily dražší pohonné hmoty a dovolené a vyšší nájmy. Energie a potraviny naopak zlevnily. Červencový meziroční pokles cen byl podobně, jako v předešlých měsících, tažen převážně vlivem vysoké srovnávací základy z loňského roku.

Po zveřejnění hodnot inflace u nás a v USA zasáhla kurz EURCZK korekce. Česká národní banka na svém posledním zasedání překvapila oznámením o ukončení režimu devizových intervencí, což mělo za důsledek oslabení koruny nad hranici 24,25. Vyšší úrovně se páru testovat nechtělo. Vzhledem k silné rezistenci a zprávám o inflaci z USA a ČR smazala ztrátu a předvedla nám ukázkovou korekci, jako tomu již bylo poněkolikáté v rámci býčího kanálu na EURCZK. Cena týden konsolidovala na 24,25 a po zprávách se odrazila až k hranici 24 EURCZK. Jak lze vypozorovat z minulých dat, měnový pár krásně respektoval býčí kanál, jak tomu bylo i v předchozích týdnech.

Česká národní banka očekává v následujícím kvartálu mírné oslabení kurzu koruny. Pro něj hrál od třetího čtvrtletí loňského roku silnou roli psychologický efekt. Tedy ujištění, že ČNB nenechá kurz skokově oslabit. Dle České bankovní asociace by se na konci roku mohl pohybovat u hranice 24,00, dle ING 24,20. Rozptyl bankovních kurzů na rok 2024 je značný a pohybuje se na různých platformách od 23 po 24,5 EURCZK.

Americký dolar od čtvrtka posiloval. Páry NZDUSD a AUDUSD si připsaly další medvědí svíci a citelně oslabil i EURUSD. Čísla o americké inflaci nakonec nevedla k oslabení dolaru. Tuto houževnatost způsobují pravděpodobně dobré výsledky z trhu práce a spotřeby. Svou roli také mohou mít zhoršující se vyhlídky v Číně. Fed by nemusel být v příštím období na poli úrokových sazeb tolik aktivní a spokojit se s úrovní sazeb 5,5 %. Proces dezinflace v USA pokračuje, ale slábne. Vzhledem k trendu z posledních týdnů a měsíců bych nepředpokládal této medvědí seanci dlouhé trvání.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0929 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,13 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0874 do 1,0985 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,04 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,99 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,95 až 24,12 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,85 do 22,14 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroje: ING Think, ČBA, ČNB, Daily FX

Newsletter