Koruna se dostala pod 25 za euro. Pomohlo Německo i Trump

Klíčové body

  • Kurz české koruny zpevnil pod hranici 25,00 za euro.
  • Korunu podpořily německé fiskální plány i potenciální ukončení konfliktu na Ukrajině.
  • Tuzemská měna těží i z příznivého úrokového diferenciálu oproti evropské. 
Zdroj: Depositphotos

Česká koruna už v závěru minulého týdne prolomila 25,00 za euro. Během pondělního obchodování se držela těsně pod touto hranicí. Tuzemské měně pomáhá situace v Německu, ale i potenciální ukončení válečného konfliktu na Ukrajině, o které se snaží americký prezident Donald Trump. Volatilita koruny vůči euru je v posledních měsících relativně nízká, a ani do budoucna neočekáváme nějaké výrazné pohyby.

Koruna se dostala pod úroveň 25,00 EURCZK. Pod kulatou hranici se podívala už v pátek odpoledne, přičemž „pětadvacítka“ nekladla žádný výrazný odpor. Během pondělního obchodování se koruna držela v pásmu 24,90 až 25,00 za euro. Nadále platí, že v posledním půl roce se tuzemská měna vůči euru pohybuje do strany v rozpětí zhruba 50 haléřů. A v tuto chvíli se obchoduje na relativně silnějších úrovních.

Koruna byla podpořena hlavně expanzivními fiskálními plány německé ekonomiky. Ty samozřejmě podpořily samotné euro, které posílilo nad 1,0850 EURUSD (zde samozřejmě hrála roli i dolarová část, kdy zelené bankovky oslabily), ale i měny středoevropského regionu. Polský zlotý zpevnil pod 4,13 EURPLN, maďarský forint se posunul pod 397 EURHUF. Obě tyto měny však začátkem týdne své zisky neudržely a část během pondělního obchodování odevzdaly.

Koruně částečně nahrává i Donald Trump, který se snaží ukončit válečný konflikt na Ukrajině. Pro trhy je do jisté míry irelevantní, jakým způsobem americký prezident plánuje válku ukončit, i jestli by potenciální mír byl trvalý nebo ne. Faktem zůstává, že potenciální mírový stav zvyšuje poptávku po evropských měnách, včetně těch rizikovějších (mezi které se řadí právě i česká koruna), což tlačí jejich cenu vzhůru.

Jaký bude další vývoj tuzemské měny? Pokud nepřijde žádné výrazné překvapení, nemá česká koruna mnoho důvodů k výrazným pohybům. Úrokový diferenciál v tuto chvíli hraje do karet pro korunu. Česká národní banka v posledních měsících signalizuje svůj jestřábí postoj, úpravy úrokových sazeb budou mírné. Očekáváme, že do konce roku banka sníží sazby o 25 až 50 bazických bodů.  U ECB sice sázky na rychlejší pokles úroků oslabily, na druhou stranu, rizika posunu až pod 2 % zcela nezmizela. 

Výše zmíněný Donald Trump může být pro korunu i rizikem. Americký prezident je nevyzpytatelný. Pokud by se například Trumpova administrativa rozhodla zavést cla na evropské zboží a vznikly by obchodní spory mezi Spojenými státy a Evropou, vývoj na koruně by se mohl obrátit opačným směrem. Tuzemská měna by pak směřoval směrem 25,50 za euro.

Z hlediska dat byla včera zveřejněna tuzemská míra nezaměstnanosti za únor, která vzrostla z 4,3 % na 4,4 %. Očekávána byla stabilita. Nezaměstnanost je tedy nejvyšší od roku 2017. Ke zvýšení přispěly sezónní vlivy i slabší výkon v průmyslu. Na devizové trhy měla tato čísla minimální vliv. Důležitější bude revize únorových inflačních čísel, která nás čeká dnes ráno. V případě překvapení by mohly přijít pohyb na euru vůči koruně. Ve středu nás pak čekají čísla ohledně stavebnictví a průmyslu, ve čtvrtek maloobchodní tržby.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0879 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,66 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0802 do 1,0905 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,01 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,99 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,90 až 25,10 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,90 do 23,19 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter