Koruna znovu padá přes 28,00 k euru, spekulanti testují ČNB, proběhla i „demonstrace“

Koruna znovu výrazně oslabuje, po (osudných) třinácti oddechových dnech se opět vydala nad hranici 28,00 a stanovila nové 5leté minimum na úrovni 28,068 Kč za euro. Žádné jednoznačné důvody pro aktuální pokles koruny neexistují, na trhu jsou dnes aktivní zahraniční prodejci.

To je rychlost, koruna prolomila vůči euru hranici 28,00

Ti zjevně testují Českou národní banku, která na počátku srpna vyvolala novou vlnu oslabení české měny, když prohlásila, že bude kurz koruny udržovat v „intervenčním“ režimu až do roku 2016. Koruna se do té doby dlouhých 9 měsíců pohybovala bez větších výkyvů kolem hladiny 27,50 EURCZK.

Dnešní pohyb koruny není na devizových trzích doprovázen stejným pohybem maďarského forintu a polského zlotého, nejde tedy ani o částečný regionální výprodej, jak tomu bylo v minulých srpnových případech. Zlotý k euru ztrácí jen 0,09 %, maďarský forint k jednotné evropské měně dokonce posiluje o 0,1 %. Česká koruna k euru v procentuálním vyjádření ztrácela odpoledne až 0,6 %.

Na eurodolarovém trhu aktuálně euro oslabuje k dolaru na nové 9měsíční minimum 1,3314 EURUSD. Dolar odpoledne posílily zprávy o inflaci a realitním trhu v USA. Spotřebitelské ceny v červenci totiž poklesly na 2,0 % a počet nově zahájených staveb domů vzrostl o 15,7 % na 1,09 milionů. Obě čísla zvyšují šanci na dřívější zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky Fedu, což akceleruje poptávku po americké měně. Koruna k dolaru dnes oslabila až na 21,029 USDCZK.

Podle našeho názoru jsou za aktuálním oslabením koruny k euru pouze psychologické faktory. Zahraniční obchodníci na devizovém trhu opět testují ČNB, která by mohla přijít s komentářem ke koruně. Zítra se totiž koná jednání bankovní rady, které by však na programu nemělo mít rozhodování o měnové politice. Dnes banka zveřejnila v blogovací části svého webu další pozitivní komentář guvernéra Singera. Nejzajímavější na něm je asi vyjádření, že česká ekonomika roste „slušně“ a že nepotřebuje být „tažena“ zahraničím.

S interpretací tohoto vyjádření směrem k devizovému trhu jsme velmi obezřetní, pokud totiž českou ekonomiku již nepotáhne zahraničí, nebylo by potřeba více devalvovat korunu, resp. by ČNB mohla rychleji opustit intervenční režim, přestože je nyní oficiálním důvodem devalvace koruny nízká inflace v ČR. Domníváme se, že devizový trh bude brzy potřebovat vysvětlení aktuálních postojů ČNB, jinak budou pokračovat pokusy velkých hráčů vychýlit korunu na jednu nebo i druhou stranu.

Bez vlivu na českou korunu dnes jistě zůstala individuální demonstrace před budovou banky, kterou zachytil Twitter.

Odpoledne česká měna korigovala pokles a vrátila se na závěrečných 27,95 Kč za euro a 20,98 Kč za dolar. I tak je ale ve srovnání s včerejškem o 0,15 % slabší k euru a dokonce o 0,45 % k dolaru.

Newsletter