Kouř a peníze. Investoři ujíždí na marihuaně

Na burze se občas dějí zajímavé věci. Jednou z nejvíce pozoruhodných událostí je červencové IPO společnosti Tilray. Nárůst o 1300 procent během dvou měsíců opravdu není nic všedního. Akcie se přitom asi měsíc držela na ceně do 30 dolarů, takže čas naskočit měli opravdu všichni… ale kdo by to čekal!

Tilray je kanadská firma, která se zabývá kultivací a prodejem léčebné marihuany koncovým zákazníkům a farmaceutickým distributorům. Když se stane, že akciový titul vystřelí takto vysoko, obvykle nedlouho poté letí zpět a Tilray nebyl žádnou výjimkou, když odepsal 50 procent ze svého maxima. Nutno však podotknout, že titul se i nyní obchoduje za zhruba devítinásobek své upisovací ceny.

Rok 2018 byl pro pěstitele marihuany přelomový. V lednu Kalifornie legalizovala užití pro rekreační účely, čímž se otevřely zcela nové byznysové brány. Pro lékařské účely se marihuana navíc může užívat ve 29 amerických státech, a tak je hřiště už poměrně velké. Očekává se, že do roku 2022 by se trh s marihuanou v USA a Kanadě mohl více než ztrojnásobit, proto je Tilray trefným příkladem zájmu traderů. Svézt se ale chtějí i další.

Jeden z největších amerických výrobců piva, Constellation Brands, se nechal slyšet, že plánuje investovat čtyři miliony dolarů do Canopy Growth, což je další kanadská firma, která z konopného boomu těží. Během následujících tří let v ní navíc Constellation Brands má navýšit podíl a získat tak kontrolní podíl.

Do marihuanové hry už stihl, byť nepřímo, vstoupit i Microsoft. Technologický gigant nedávno uzavřel partnerství s americkým startupem Kind Financial, který vyvíjí software, pomocí něhož mohou vládní organizace kontrolovat produkci a prodej rostliny. Dne 17. září se pak otevřely dveře spekulacím, podle nichž Coca-Cola vyjednávala s firmou Aurora Cannabis o vytvoření konopného nápoje. Ten by s největší pravděpodobností sloužil ke tlumení zánětů, záchvatů a jako anestetikum.

Nejen výše zmíněné je jasným důkazem, že zájem o marihuanu se ze strany různorodých firem zvyšuje. Investovat do konopné společnosti se tak jeví jako dobrý nápad. Nenechte se však zmást – samotný hvězdný Tilray je důkazem velké volatility těchto titulů.

Řešením může být investice ETF, které marihuanových titulů obsahuje hned několik. Jako nejvíce zajímavé se v tomto odvětví jeví ETFMG Alternative Harvest (NYSE:MJ). Dle některých zdrojů právě do něj od 22. srpna připlulo 112 milionů dolarů, což představuje zhruba 20 procent hodnoty celého portfolia. S čerstvým přílivem peněz se zvýšil i objem obchodů, a to až trojnásobně.

Zájem o ETFMG Alternative Harvest ETF rapidně vzrostl právě po uvolnění kalifornské legislativy – cena tou dobou vzrostla o zhruba 60 procent, momentálně se ETF pohybuje na hranici 40 dolarů.

ETF jsou obecně méně rizikové a vzhledem k tomu, že zřejmě stojíme na prahu marihuanové horečky, se ETFMG Alternative Harvest profiluje jako nejvhodnější investiční vehikl.

Jak se vyznat na finančních trzích? Jak efektivně obchodovat akcie? A jaké nástroje využívají profesionálové? Nejen na tyto otázky dostanete odpovědi na BEZPLATNÉM webináři, který pořádá společnost RoboMarkets. Kapacita omezena – registrujte si své místo NYNÍ.

Disclaimer: Článek vychází z autorových osobních názorů a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na této analýze.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter