Euro obrací proti dolaru do zisku k hranici 1,1900 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě poblíž 25,50 za euro.

Kovanda: Letošní schodek bude o 25 miliard nižší než plán

Srpnové údaje za plnění rozpočtu vykazují opět příznivý výsledek. Ministerstvo financí má dokonce nakročeno k tomu, aby za celý letošní rok vykázalo jeden z nejlepších výsledků svého hospodaření v novodobé české historii. Je tak nyní pravděpodobnější, že letošní rozpočtový schodek bude opět – podobně jako loni – výrazně nižší než schválených sto miliard korun, a to zhruba o 25 miliard.

Přebytek státního rozpočtu ke konci srpna klesl na 19 miliard korun z červencových 25,7 miliardy korun. Loni v srpnu byl rozpočet ve schodku 14,8 miliardy korun.

Matný dojem, který plnění rozpočtu zanechávalo v prvních měsících roku, však pomáhají rozptýlit zejména příjmy z evropských fondů, které se do čísel za plnění rozpočtu promítají pouze po přechodnou dobu. Pozitivní je ale také vývoj v oblasti inkasa daně z příjmu právnických osob nebo i inkasa DPH.

Příznivý výsledek hospodaření by měl vládu přimět k tomu, aby uvážlivěji konstruovala svůj rozpočet na příští rok a snažila se jeho schodek stlačit výrazně níže než pod deklarovaných 70 miliard korun. Příznivé ekonomické podmínky nemusí trvat věčně a je vhodné se právě v těchto časech snažit o redukci veřejného zadlužení. Při úspěšné realizaci této redukce bude ČR těžit z relativně velmi nízkých nákladů na obsluhu svého dluhu a z dobré reputace mezi mezinárodní investorskou komunitou. Oboje výrazně přispěje k jejím dalšímu ekonomickému růstu.

Newsletter