Krize je na vrcholu, řekl Putin a pochválil Rusko za Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin pochválil úspěchy ruského zásahu v Sýrii. S prezidenty postsovětských států na summitu v Kazachstánu dohodl koordinovaný postup při řešení krizových situací na vnějších hranicích Společenství nezávislých států (SNS). Ruská přítomnost v Sýrii je podle něj „časově omezena“. Krize v ruské ekonomice dle Putina dosáhla vrcholu.

Ropa, sankce, kontroly kapitálu

Ekonomická krize v Rusku dosáhla vrcholu. Na investičním fóru v Moskvě to dnes prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Ruskou ekonomiku zasáhly dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Země ale podle Putina neplánuje začít jakkoli regulovat kapitálové toky.

Putin se ve svém projevu dále věnoval situaci v Afghánistánu, kterou označil za „téměř kritickou“. Vyzval své partnery, aby byli připraveni na společný postup při odvracení případných útoků. Summit se podle TASS usnesl na vytvoření skupiny, složené ze zástupců pohraniční stráže a „jiných úřadů“, která má krizové situace na hranicích řešit. Schválen byl rovněž program spolupráce při ochraně vnějších hranic SNS do roku 2020.

Společenství nezávislých států je postsovětské seskupení devíti zemí, v němž má hlavní slovo Moskva. Jeho členy jsou kromě Ruska Bělorusko, Kazachstán, Moldavsko, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Uzbekistán, Arménie a Ázerbájdžán. Ukrajina, která byla v organizaci pozorovatelem, po ruské anexi Krymu oznámila, že SNS opouští.

V Sýrii jsme úspěšní

Putin dnes informoval své partnery o ruských úderech na údajné teroristické základny v Sýrii. Prohlásil, že ruští vojáci dosáhli na Blízkém východě „působivých úspěchů“ a útočí na cíle schválené předem syrským vedením. Rusko přitom usiluje o „vytvoření co nejširší koalice pro boj s extremisty a teroristy,“ řekl ruský prezident.

Putin zvlášť zdůraznil, že ruské útoky v Sýrii mají „pevný rámec“. Letecké a raketové údery podle něj míří výhradně na teroristické cíle. „Existuje rovněž časové omezení, a to po dobu útočných operací syrských vojsk proti teroristům,“ poznamenal Putin.

Horší výhled

Světová banka na konci září zhoršila výhled ruské ekonomiky pro letošní rok. Hrubý domácí produkt Ruska podle její prognózy letos klesne o 3,8 procenta. Ruská vláda minulý týden schválila návrh rozpočtu pro příští rok. Oproti původním předpokladům se v něm počítá s vyšším rozpočtovým schodkem, protože vláda upustila od některých škrtů ve výdajích na armádu. Proti škrtům ve vojenských výdajích se opakovaně stavěl prezident Putin.

Šéf Kremlu se dnes vyjádřil také k plánovanému rozšíření plynovodu Nord Stream z Ruska přes Baltské moře do Německa. Projekt Nord Stream-2 nemá podle něj žádnou spojitost s ukrajinským tranzitem a jeho cílem není kohokoli od tranzitu plynu odstřihnout, citoval Putina Reuters.

Evropa kryje asi třetinu své spotřeby ruským plynem, který je zhruba z poloviny přepravován přes Ukrajinu. Ruský plynárenský podnik Gazprom ale kvůli napětí mezi Kyjevem a Moskvou chce najít nové tranzitní cesty do Evropy mimo ukrajinské území.

 

 

Ropa ze Saúdské Arábie se dostává na trhy, které tradičně patřily Rusku, teď do bezprostřední blízkosti České republiky….

Posted by Roklen24 on 13. říjen 2015

Newsletter