Která země je největší světová supervelmoc?

Které jiné země než Spojené státy a Čína by mohly aspirovat na post světové ekonomické supervelmoci, když dohromady vyprodukují 39 procent světového HDP a zaujímají více než polovinu odhadovaného ekonomického růstu a 23 procent světové populace. Podle průzkumu Pew Research Center se však názory na to, který z těchto států je dominantnější, liší.

Courtesy of: Visual Capitalist

 

V průzkumu byli dotazováni obyvatelé 38 států z celého světa. Podle mediánu 42 % dotazovaných jsou nejdominantnější Spojené státy americké, medián 32 % se vyslovil pro Čínu, následně necelá desetina pro Evropskou unii, sedm procent pro Japonsko a zbylá desetina pro jiné země.

Ačkoliv by se dalo předpokládat, že pro USA hlasovaly především státy západního světa a ty sousední, zatímco pro Čínu zase asijské země, bylo tomu spíše naopak. Spojené státy získaly nejvíce důvěry od států Jižní Ameriky, Afriky a jihovýchodní Asie. Naopak Čínu označují za největší supervelmoc všechny dotazované státy Evropy, Rusko, Kanada a Austrálie.

Spojeným státům podle průzkumu nejvíce věří Jižní Korea (66 %) a Japonsko (62 %), nejméně pak Německo (24 %). Čínu jako dominantnější vnímá především Austrálie (58 %) a nejméně Indie (11 %). Třetí supervelmoci podle průzkumu věří obyvatelé Německa (25 %) a čtvrtému Japonsku Indonésie (17 %), Peru a Brazílie (shodně 16 %).

Newsletter